Вшановуючи пам'ять видатної особистості в галузі української культури та мистецтв, дослідника народної творчості та відкривача багатьох напрямків високого українського мистецтва, зокрема хореографічного – Василя Верховинця, Херсонщина сприяє відродженню краси і духовності традиційного українського танцю у всіх його формах та своєрідності різних регіонів України.

У листопаді 1997 року з ініціативи Херсонського обласного Центру народної творчості, а саме провідного методиста ОЦНТ – Світлани Непрос та провідного режисера і балетмейстера, заслуженого працівника культури України Олександра Величко, відбувся Перший обласний конкурс українських хореографічних мініатюр «Осінні фантазії» імені Василя Верховинця, що проходив на базі Каховського міського Палацу культури молоді і спорту (1997, 1999, 2002 р. р.).


Познайомившись із цим заходом і враховуючи актуальність проблеми та креативність його завдань, Український центр культурних досліджень підтримав ініціативи Херсонщини та запропонував поширити вирішення питань творення українських авторських хореографічних творів, піднесення сучасної національної хореографічної культури по всій Україні, надавши цьому культурно-мистецькому заходу статус Всеукраїнський.

Згуртувавши навколо фестивалю-конкурсу його ініціаторів і організаторів, директор ОЦНТ С.В.Аляб'єва підготувала всі необхідні документи і умови проведення заходу Всеукраїнського рівня та завдяки допомозі УЦКД і за сприянням Міністерства культури і туризму України, цей конкурс з новою назвою – фестиваль-конкурс авторських хореографічних творів «Верховинця степова криниця» отримав статус Всеукраїнський. У 2003 та 2005 роки він проводився у надзвичайно гарному Палаці культури м. Нова Каховка, а в 2007 та 2009 роки у так само гостинному місті та прекрасному Палаці культури м. Каховка.

Злагоджена робота усіх організаторів фестивалю-конкурсу – Управління культури і туризму Херсонської обласної державної адміністрації, Обласного Центру народної творчості, Відділу культури і туризму Каховської міської ради та Каховського міського Палацу культури цей захід проходить на високому організаційному та творчому рівні. Про це свідчать відгуки учасників фестивалю-конкурсу.

Як зазначив керівник народного ансамблю танцю Степівчанка» Олександр Сокальський, «метою конкурсу стало збагачення, примноження та популяризація мистецької спадщини Василя Верховинця, пошук та пропаганда нових авторських хореографічних творів створених на основі народних танцювальних традицій, підтримка талановитих хореографів виконавців та колективів. Цей конкурс є результатом, подвижницької праці багатьох закладів культури. Всі учасники фестивалю-конкурсу звертаються до хореографічної спадщини Василя Верховинця, отої невичерпної криниці цілющої наснаги, створюючи танцювальні авторські шедеври, більшість із яких гідні того, аби демонструвати їх у най престижних концертних залах нашої держави».

Всеукраїнський фестиваль-конкурс українських авторських хореографічних творів «Верховинця степова криниця», який щодва роки відбувається на Херсонщині, - єдиний захід в Україні, що підтримує авторську хореографічну думку в мистецтві народного танцю, відкриває багато талановитих імен з усієї України. Балетмейстери аматорських хореографічних колективів, натхнені духовними і патріотичними ідеями великого митця, демонструють високий рівень своїх творів. Доброзичливість, гостинність херсонського краю, сприяють розкриттю цих талантів.

Серед хореографічних композицій конкурсів різних років, що вразили членів журі та глядачів: «Дніпрова хвиля» – автор Н. Лень (м. Нова Каховка), «Шахтарський характер» – автор В. Онищенко (м. Луганськ), «Полтавські галушки» – автор О.Живолуп (м. Полтава), «Херсонський гопак» хореографія В.Верховинця постановка П.Гордійчука (м. Каланчак, Херсонщина), «Скакунець», «Сусідочки», «Троїсті музики» – автор С.Курочкіна (м. Іллічевськ, Одещина), «Кадриль на табуретках» – автор В. Мишак (м. Прилуки, Чернігівщина), «Запорожці» – автори Г. Абажей і О.Гуляк (м. Олександрія, Кіровоградщина), «Барви Карпатського краю», «Землі квітучої краса» – автор Н.Лопух (м. Долина, Івано-Франківщина), «Плескач» – автор В.Лещенко (м. Маріуполь, Донецька обл.), «Гопак» – автор Н. Сергеєва (м. Каховка, Херсонщина), « Буковинський танець» – автор О. Сокальський (м. Новоукраїнка Кіровоградщина), «Мірошник» – автор А.Матвієнко (Миргород, Полтавщина), «Бабусин вузлик» – автор О.Шиян (м. Каланчак, Херсонщина).

Долею цього фестивалю-конкурсу опікується заслужений діяч мистецтв України Ярослав Васильович Верховинець - син видатного митця. Усі організатори і учасники фестивалю-конкурсу схвильовані зустрічами з Ярославом Васильовичем, висловлюють щиру подяку за спадщину батька що він зберіг і послідовно доносить до нових поколінь. Ярослав Васильович став для всіх взірцем ставлення до спадщини батька, справжнього митця та патріота України.

Каміна Л. І.,
ст. науковий співробітник УЦКД
Голова журі ІІІ конкурсу «Осінні фантазії» ім. В.Верховинця,
член журі І-ІV фестивалів-конкурсів «Верховинця степова криниця»


Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура