Серед сучасних українських прозаїків творчий почерк Марії Вайно впізнаваний. Письменниця – майстер малої форми – новели. Події у її творах розгортаються динамічно, вони слугують радше другим планом для відтворення переживань, почуттів, прагнень, стремлінь героїв художнього твору. Авторська розповідь балансує часом на грані можливого людського сприйняття, коли йдеться про обов’язок громадянина і людську натуру, непрості стосунки між чоловіком і дружиною, батьками й дітьми, життєві ситуації між людьми. У кожній кульмінації людських стосунків і життєвих ситуацій авторка знаходить вирішення – логічне і людяне, просте, як все у житті. Досконалість її художніх творів у простому, інтелігентність у вчинках її героїв підтверджують літературне кредо Марії Вайно – художній твір має підносити людську душу, очищати людські почуття і спонукувати до гідного життя та прийняття вирозумілих рішень.

Звернення письменниці до образу Олени Степанів не є випадковим. Вона художнім словом вимальовує психологічний портрет легендарної героїні України – хорунжої Українських Січових Стрільців, вояка Української Галицької Армії, вчителя і науковця. Читач зможе побачити її мужність у різних ситуаціях, відчути незламну силу волі Степанівни, завдяки якій її не зламали переслідування польських, нацистських, більшовицьких властей. А ще чітку і ясну мету – боротися за українську державність, мати гідну життєву позицію. Психологічна характеристика Олени Степанів у творі точна: яскраво вималювані епізоди з її життя – молодече завзяття іти до війська заради української ідеї, бій на Маківці, полон (особливо епізод, як у сні стрільця Олена врятувала українських вояків від смерті). А далі – російські табори у Туркменистані, радянські табори суворого режиму для „ворогів народу” у Мордовії.

Життя Степанівни – приклад незламності й гідності людського духу. „Пасіонарія” Марії Вайно повністю виправдовує жанр психологічного роману. У цьому зв’язку мені пригадалася книга „Холодний Яр” Юрія Горліса-Горського про антибільшовицьку боротьбу на Наддніпрянщині. Якби колись авторці вистачило сил для того, щоб цілість, або хоча окремий розділ своєї книги збільшити ширшим історичним тлом, документальним матеріалом та окремими деталями, побічними лініями – був би  класичний роман з історії Галичини більше як півстолітнього періоду ХХ ст.

Надія Халак, кандидат історичних наук, старший співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України.

Туризм Гуцульщини - Туризм Прикарпаття - Карпати


Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура