Гармонійний, всебічний розвиток особистості неможливий без її естетичного виховання – виховної і педагогічної діяльності, спрямованої на формування у людини здатності сприймати і перетворювати дійсність за законами краси. Зрозуміло, що чим глибше в дошкільному дитинстві закладається художньо-естетичний фундамент, тим потужнішою буде соціокультурна віддача молодої особистості у майбутньому суспільному житті.
На сучасному етапі розвитку українського суспільства вагоме місце в системі освіти займає позашкільна освіта. Перебуваючи у постійному пошуку нових форм і методів виховного впливу на особистість, розуміючи потребу вдосконалення методик, зокрема музично-естетичного виховання, що використовуються в сучасній педагогічній практиці, а також приведення їх у відповідність з завданнями реформування системи освіти в Україні, заклади позашкільної освіти задовольняють потреби дітей та молоді у різних видах діяльності, відіграють значну роль у збереженні духовної єдності та спадковості поколінь, становлять підґрунтя для формування творчої особистості як основної продуктивної сили держави, стають важливою складовою національної системи освіти.
Враховуючи вимоги сьогодення та беручи до уваги існуючий запит батьків щодо проведення музично-освітньої і творчої роботи в закладах позашкільної освіти з дітьми дошкільного віку, директором Центру позашкільної роботи (ЦПР) Святошинського району м. Києва Савенко Наталією Іванівною, завучем Пчелою Марією Миколаївною та завідувачем відділу естетичного виховання Щербатюк Лідією Петрівною було створено всі умови для відкриття такого дитячого гуртка, в якому маленькі розумники отримали можливості задовольняти свої потреби в різних видах музично-творчої діяльності, інтелектуально, духовно й фізично розвиватися та в цілому готуватися до життя в соціумі.
Таким відкриттям став дитячий фольклорний ансамбль „ЛАДОНЬКИ”, який спочатку очолила кандидат педагогічних наук Садовенко Світлана Миколаївна, а згодом і Левченко Ольга Ігорівна, колишня випускниця Садовенко С.М., а нині вже дипломований фахівець.
Цікавою є назва ансамблю, яка має свою історію. Все почалося з того, що дитячий фольклорний ансамбль „ЛАДОНЬКИ” був створений навесні 2005 року, коли все на землі прокидалося від зимового сну, розцвітало, зеленіло. Образ Весни з давнини суголосний з богинею ЛАДОЮ – покровителькою любові, кохання, одруження, життя. Люди з сивої давнини як оберег носили при собі ЛАДАНКУ. Варто згадати й те, що у дохристиянській міфології духом предків був ЛАДО-БОГ. А фольклор – це і є дух предків, наша генетична пам’ять, генетичний код. До того ж, перший природний рух, який робить дитина – це плескання у ДОЛОНЬКИ. А слова „ладоньки” і „долоньки” такі прості, ніжні і такі схожі! І вже на самому першому занятті ми всі разом, а це діти та їхні батьки, бабусі, дідусі і всі, хто приходить на знайомство з „ЛАДОНЬКАМИ”, показуємо як наші долоньки вміють плескати під музичний супровід.
Для дітей дошкільного віку найбільш природним є музично-естетичне навчання і виховання, побудоване на етнонаціональній основі. Традиційний дитячий фольклор становить невід’ємну частину практичної народної педагогіки. Вченими доведено, що народна творчість близька до генетичного коду певного народу і тому діти сприймають її легко й природно. Перебуваючи у нерозривній органічній єдності з природою, побутом, працею людей, зрозумілі твори народної спадщини допомагають дітям з самого раннього дитинства активно пізнавати оточуючий світ і своє “Я” в ньому, спілкуватися, емоційно проявлятися, вивчати рідну мову, культуру та звичаї свого народу. Музичний фольклор, як першооснова музичної культури, є найкращим підґрунтям для музичного виховання дошкільників, формування у них музичних здібностей, що не тільки обумовлює успіхи дітей в музичній діяльності, а впливає на підвищення їхнього інтелекту, сприяє розумовому й загальному розвитку особистості.
Варто зазначити, що для роботи з дітьми дошкільного віку в закладах позашкільної роботи на момент відкриття гуртка „ЛАДОНЬКИ” не було створено програми музично-естетичного навчання і виховання, спрямованої на формування саме музичних здібностей. Це зумовило розробити таку комплексну програму, яка базується на українському музичному фольклорі, і в якій враховано всі вимоги та державні постанови щодо дошкільної та позашкільної освіти.
Програмою передбачено й те, що багато дітей, зокрема молодшого, середнього і старшого дошкільного віку, не відвідують дитячі дошкільні навчально-виховні заклади, тому в сім’ях виникає потреба щодо розвитку у малюків різноманітних здібностей, у тому числі й музичних, задовольнити яку в першу чергу можна в закладах позашкільної освіти, в умовах гурткової роботи. Авторська Програма С.М.Садовенко музично-естетичного навчання і виховання дітей дошкільного віку „Дивосвіт українського музичного фольклору” оприлюднена в газеті „Позашкілля № 6 (018) за червень та № 9 (21)” за вересень 2008 року і успішно втілюється не тільки у практику роботи дитячого фольклорного ансамблю “ЛАДОНЬКИ” Центру позашкільної роботи Святошинського району міста Києва, а також колегами з інших регіонів України.
Метою роботи фольклорного ансамблю „ЛАДОНЬКИ” є музично-естетичне виховання дітей дошкільного віку, виявлення та природне поступове формування у них музичних здібностей на матеріалі українського дитячого музичного фольклору у процесі музично-ігрової діяльності.
Основними завданнями є організація процесу музичного виховання й навчання дітей дошкільного віку на матеріалі українського музичного фольклору; ознайомлення дошкільнят із здобутками народної музичної творчості України, сприяння вивченню рідної мови, культури та звичаїв свого народу; формування навчального інтересу та стійкої мотивації до музично-ігрової діяльності засобами українського дитячого музичного фольклору; сприяння формуванню широкого кола музичних, творчих (акторських) та загально навчальних здібностей, розвитку емоційної, інтелектуальної, сенсорної та вольової сфер особистості; на основі емоційного відгуку на народну музику формування музичних здібностей – музичного слуху (тембрового, динамічного, звуковисотного, мелодичного, частково гармонічного), відчуття ладу, чуття музичного ритму, музичної пам’яті; формування комплексу вмінь і навичок, необхідних для здійснення різних видів музично-ігрової діяльності; включення вихованців у активну практичну роботу з сприймання, розуміння і виконання, зокрема сценічного, музичних фольклорних творів.
Музично-естетичне виховання і навчання дітей дошкільного віку в фольклорному ансамблі „ЛАДОНЬКИ” системно й послідовно базуються на українських народних календарних святах, обрядах, що в процесі музично-ігрової діяльності передбачає ознайомлення дітей з українськими народними піснями, казками та музичними вставками з них, музичними іграми, народною музикою та сучасними обробками українських музичних творів, а також ознайомлення дітей з національними культурами інших народів, що є досить суттєвим для виховання толерантності та загальної обізнаності дітей.
Виховуючи дітей на матеріалі українського фольклору, ми тим самим розвиваємо у дошкільнят позитивне емоційно-ціннісне ставлення до вітчизняної культури (також до національних культур інших народів) та відчуття відповідальності за збереження культурної спадщини шляхом вивчення та використання українського національного музичного здобутку на заняттях та у повсякденному житті; мотивуємо малюків до наполегливості у здобутті знань, умінь та навичок, необхідних для виконання пісенних, танцювальних, ігрових фольклорних творів в концертних програмах, ранках, святах, обрядах. Український дитячий музичний фольклор виконує ще й компенсаторну функцію: голосовий апарат у дошкільнят ще не сформований, а дитячий народний пісенний репертуар дозволяє співати дітям без напруги і отримувати велике емоційне задоволення від співу. Важливим при цьому постає процес природної музично-ігрової діяльності дошкільнят, яка на основі добровільності створює підґрунтя до успадкування багатства духовної скарбниці народу, його самобутньої ментальності.
Дошкільнята починають розуміти зміст і характер музичних творів, розрізняти їх по ладовому забарвленню і доносити своє їх розуміння до слухачів у концертних виступах за допомогою виражальних та інших рухів.
Підкреслимо, що невід’ємною частиною навчально-виховного процесу дітей дошкільного віку на заняттях гуртка є залучення батьків до музичних занять. Це допомагає використовувати органічне поєднання різноманітних організаційних форм роботи, серед яких:
У роботі ансамблю „ЛАДОНЬКИ” керівниками поєднується знайомство малюків з циклічними фольклорними творами (колядками, щедрівками, масляничними, веснянками, купальсько-петрівськими, жнивними, весільними, побутовими), використовуються чисельні пісні календарних та обрядових, а також не обрядових, свят і ритуалів, їх розучування, інсценізація, які дарують тільки радість дітям, захоплення від пісні, руху, танцю, створюють справжню ауру емоційного піднесення. У процесі природної музично-ігрової діяльності на народномузичному матеріалі дошкільнята набувають навичок слухання, виконання, аналізу пісенного фольклору за літературно-поетичним змістом, музичними та стилістичними особливостями. Це впливає на формування у них музичних здібностей, артистизму, морально-духовних якостей та особистісних цінностей.
Зміст усіх занять з малюками максимально наближений до інтересів вікових груп дітей, враховує особистий досвід малюків, доступність для їхнього розуміння конкретного життєвого матеріалу. Що стосується прищеплення навичок та умінь, то тут на заняттях діє метод випереджувального навчання: діти вчаться виконувати ту чи іншу операцію заздалегідь, раніше, ніж того вимагає вирішення художнього задуму. Заняття вибудовуються комплексно, враховують психологічні особливості дітей, даються посильні для здоров’я дошкільнят навантаження, переключаючи дітей протягом заняття з одного виду діяльності на інший.
Дитячий фольклорний ансамбль “ЛАДОНЬКИ” є Лауреатом І премії Всеукраїнського дитячо-юнацького конкурсу “Різдвяний зорепад” (грудень-2007), Лауреатом ІІ премії Всеукраїнського дитячо-юнацького конкурсу “Весняна рапсодія” (березень-2008), що проходили у місті Києві. “ЛАДОНЬКИ” виступають з концертними програмами, які побудовані на українському дитячому музичному фольклорі, і вже отримали свого глядача і прихильників.
А нещодавно, 23-25 жовтня 2008 року у Київському Палаці культури „Росток” в одинадцяте відбувся Всеукраїнський дитячий та молодіжний фестиваль-конкурс народної музики „Первоцвіт-Надія-2008”. Фестиваль-конкурс традиційно проходив за сприяння Київського відділення Асоціації діячів естрадного мистецтва України Національної Всеукраїнської Музичної спілки.
Головою Оргкомітету фестивалю-конкурсу та головою журі був Валерій Захарченко – Народний артист України, професор, голова Київського відділення Асоціації діячів естрадного мистецтва України Національної Всеукраїнської Музичної спілки. Почесний президент фестивалю-конкурсу – Народний артист України, Герой України, академік, професор Анатолій Авдієвський. До складу журі ввійшли знані в Україні та за її межами фахівці вокально-хорового, хореографічного, естрадного мистецтва, серед яких: Заслужена артистка України, професор Ганна Захарченко; заслужений діяч мистецтв України, кандидат педагогічних наук, професор Сергій Горбенко; Народний артист України Микола Коломієць; Заслужений діяч мистецтв України, ректор Київської муніципальної академії естрадного мистецтва Олександр Чуніхін; заступник директора Українського центру культурних досліджень Міністерства культури і туризму України, кандидат педагогічних наук, доцент ДАКККіМ Світлана Садовенко; відповідальний секретар Київського відділення Асоціації діячів естрадного мистецтва України, співачка Вероніка Левко.
У фестивалі-конкурсі взяло участь понад 200 учасників з різних регіонів України, якими до розгляду журі було представлено 130 конкурсних виступів. Дошкільнята з фольклорного ансамблю „Ладоньки” Центру позашкільної роботи міста Києва були самими маленькими учасниками цього фестивалю-конкурсу.
Сильчук Михей, Даринка, Софійка та Стельмах Олеся перед виступом |
Учасники фольклорного ансамблю „ЛАДОНЬКИ” Сметаннікова Лізочка, Підлісна Амелія, Підгаєцька Уляна |
Фольклорний ансамбль „Ладоньки” перед виступом на конкурсі „Поклик душі”, що проводився у травні 2008 року в Центрі позашкільної роботи „Північне сяйво” Святошинського району міста Києва. Керівники – Світлана Миколаївна Садовенко і Ольга Ігорівна Левченк |
< Попередня | Наступна > |
---|