КОМП’ЮТЕРНІ ТЕХНОЛОГІЇ І МИСТЕЦТВО

1. Про гнучкість

Ніколи ще за всю історію людству не перепадало такого гнучкого інструмента, як комп'ютер, порівняного по своїй універсальності хіба що із самою людською рукою. Гуманітарії звичайно без особливого бажання поглиблюються у технічні питання. Спеціально для них пояснимо, що по своїй ідеї комп'ютер - це не більш ніж виконавчий пристрій начебто музичного автомата, але на відміну від нього гнучко програмований. Про можливості комп'ютера написано чимало. У сучасному світі важко відшукати таку сферу людської діяльності, у якій комп'ютери не знайшли б собі гідного застосування. І, проте, така сфера є - це сучасний ТЕАТР. Справді, комп'ютери в театр не прийшли. І коли прийдуть не відомо. (Це твердження не стосується процесорів, керуючих світлоприладами сучасних спектаклів, та композиторів, уже давно й успішно працюючих по MIDI-технології.) Комп'ютер не прийшов у театр, як ІДЕОЛОГІЯ.

2. Віртуальний світ

Тим часом, інформаційні технології створили технічні і психологічні для цього передумови, що одержали назву "віртуальної реальності". З їхньою допомогою ви переноситесь в інший світ, де одержуєте нові можливості в плані поводження і мислення. Найбільш вражаючим досягненням нової інформаційної технології є те, що тепер ви можете не тільки спостерігати і переживати навколишнє, але і діяти на власний розсуд. Людина і раніш мала можливість занурюватися у віртуальні реальності, наприклад, споглядаючи мальовничі полотна, переглядаючи кінофільми або читаючи книгу. Однак у цих випадках його активність була обмежена позицією глядача чи читача, а сам він не міг активно включитися в дію. Разючі можливості надали людині інформаційні технології: тепер він сам з легкістю включається в дію, причому не тільки в умовному просторі, але і в цілком реальному, у всякому разі, з погляду його сприйняття. Видимо це і створило бум потреб на нові інформаційні технології і фантастично швидкий їхній розвиток.

Звичайно, говорячи про нові комп'ютерні технології, називають кілька областей використання технологій віртуальної реальності.

Перша - "симуляція реальності". Це повноцінна імітація різних дій чи форм поводження людини психологічно для людини нічим не відрізняються від відповідних реальних дій чи ситуацій. Наприклад, імітація бойових подій і дій, тренажери для швидкого навчання ведення бою у відповідних ситуаціях і т.д.

Друга - "умовна віртуальна реальність". Як правило, менш точна імітація дійсності. Наприклад, телевізійне зображення реальної людини може комбінуватися з комп'ютерною картинкою середовища, і все це проектуватися на великий екран. Ця технологія використовується в медицині і психотехніці для відтворення ситуацій, що привели пацієнта до тих чи інших психічних травм.

Третя - "прожективні віртуальні реальності". До цього класу віртуальних реальностей відносяться всі реальності, що спроектовані виходячи з деяких ідей. Це можуть бути просто чи фантазії навпроти, ідеї, засновані на визначених знаннях чи теоріях. У таких моделях важливо те, щоб людина виявилася у світі, що відповідає цим ідеям, яким би дивним він йому не здавався.

Четверта - "прикордонні віртуальні реальності". Ці моделі являють собою сполучення звичайної реальності з віртуальною. Наприклад, комп'ютерні томографи й ультразвукові сканери показують лікарям об'ємні зображення внутрішніх органів у будь-якому потрібному ракурсі, умовний колір несе додаткову інформацію.

(Яка була використана для постановки дитячого спектаклю. Режисер - він же художник-постановник - засканував цілком реальні фотографії акторів, а потім за допомогою графічного редактора "одягнув" їх у віртуальні костюми і помістив у віртуальні ж декорації. Коли пізніше костюми пошили, а декорації виготовили, костюми сиділи на акторах як улиті, а декорації робили на глядача запланований ефект. Вийшло швидко, відмінно і дешево.)

3. Про деякі можливості віртуальних світів

Колись письменник Юрій Олеша ремствував на те, що важко змусити героя роману скінчити життя ефектним самогубством, тому що автору приходиться попотіти, щоб замотивувати придбання героєм пістолета. У сучасному світі зброю дістати незмірно легше, ніж раніше. А у віртуальному світі воно такий же звичний атрибут, як, наприклад, цивільний одяг. У переважній більшості випадків без нього просто не прийнято виходити на віртуальну вулицю... Скажете, дріб'язок? Можливо. Але з таких дріб'язків і складається зараз нове "віртуальне" життя людства.

Наприклад, чи багато нових героїв з'явилося останнім часом у кіно? А в театрі? А в літературі? А у віртуальній дійсності? Наприклад, в іграх, що у приголомшуючому достатку поширюються на компакт дисках, за останнє десятиліття з'явилися сотні і тисячі нових героїв! (І позитивних, і негативних - отже, з'явилися нові можливості дослідження Добра і Зла.) Сотні незвичних і неможливих раніше ситуацій! Десятки нових сюжетів! Кожен наступний лазерний диск - це знахідки в ідеології гри, музиці, графіці. Чи давно на екрани кінотеатрів виходили фільми, які б дивилося все людство? (Хоча такі фільми колись були - згадати, наприклад, Ч.Чапліна й Уолта Діснея). Зате зараз у деякі ігри грає майже увесь комп'ютерний світ.

Виходячи з вищесказаного, можна припустити, що сценаристи, режисери, художники і композитори все більше й більше звертаються до нових технологій. Через що зараз людство переживає бум, порівнянний хіба що з винаходом кінематографа. Тільки в цього бума незмірно більші наслідки.

Чому ж театр дотепер залишається на узбіччі цього процесу?

4. Навіщо ми дозволяємо себе обманювати?

Навіщо протягом століть людство з такою завзятістю дає себе обманювати? Не в житті (отут це йому не подобається), а в ситуаціях, коли життя імітується представниками людства, що з гордістю називають себе Художниками? Діячів мистецтва начебто драматургів, режисерів, акторів, художників і композиторів (цих особливо!) цілком можна було б назвати продавцями повітря - адже вони пропонують людству неіснуюче. І саме цікаве в тім, що за це "повітря" людство з задоволенням їм платить!

Але якщо платити, то, напевно, краще платити за цікавий обман.

Один з найпоширеніших художніх обманів - імітація подорожі. Особливо цей прийом добре працює в казках і фантастичних творах. Вірніше сказати, добре працював, тому що до сьогоднішнього дня продавці художнього повітря, схоже, цілком вичерпали його можливості, звівши тим самим майже до нуля несподіванку прийому. Проникнення в інший світ у творах мистецтва на сьогоднішній день можна звести до декількох:

 • подорож за три моря (наприклад, Подорож Гулівера):
 • подорож у тридев'яте царство (казки);
 • просте переміщення в просторі (наприклад, Подорож Нільса з дикими гусаками, величезна частина літератури 18-19 століть);
 • подорож у часі (величезна частина фантастики);
 • у космос до інший світів (не менша частина фантастики);
 • у деяку Зону, утворену на Землі прибульцями з інший світів (Стругацькі);
 • у задзеркалля (Аліса в країні чудес і десятки менш талановитих творів);
 • переміщення за допомогою чарівного предмета (хустки, кільця, лампи, що літають і т.д. - прийом, розроблений у переважній більшості епосів);
 • верхи на казковому чи фантастичному персонажу (казки народів світу);
 • занурення в підземний світ (Уеллс);
 • усередину людського організму (була і така фантастика!);
 • у світ рослин;
 • у світ мрій за допомогою чарівного чи зілля хімічної речовини (частина фантастики);
 • у деякий рівнобіжний світ (величезна частина фантастики);
 • подорож за допомогою самого Сатани (Лессаж, Булгаков і ін.)
Здається, усі. Напевно, є якісь і інші способи і комбінації

Але подорожей у віртуальну реальність поки порівняно менше. Чим же вони можуть виявитися цікаві сучасному глядачу?

Насамперед тим, що їх легко замотивувати - автору не потрібно витрачати ні часу, ні сил на придумування яких-небудь секретних лабораторій, не потрібно відправляти героїв у тривалі і стомлюючі (для автора і глядача) космічні перельоти. Потрібно лише вдало цю реальність змоделювати... І людство знову з задоволенням дасть себе одурити. Адже воно якоюсь своєю частиною (бути може, навіть найкращої, художньої) ВІРИТЬ у те, що відбувається на папері і на сцені - і від того і сміється, і плаче...

5. За два кроки від таємниці

Крім того, схоже, що усім нам (чи, у всякому разі, переважній більшості з нас) життя здається цікавим тоді, коли з нами трапляються різні приємні дива. Можливо, цю думку нам прищеплюють нам у дитинстві. А може бути, ми так і народжуємося на світло з цим почуттям. Ще приємніше, коли чудеса відбуваються десь поруч. Коли паралельно побудованому людиною реальному світі (і не дуже-те, схоже, улюбленому) існує інший - улюблений і нереальний. Може бути, той, відкіляя технологій віртуальної реальності. Перша - "симуляція реальності". Це повноцінна імітація різних дій чи форм поводження людини психологічно для людини нічим не відрізняються від відповідних реальних дій чи ситуацій. Наприклад, імітація бойових подій і іртуальні реальності". До цього класу віртуальних реальностей відносяться всі реальності, що спроектовані виходячи з деяких ідей. Це можуть бути просто чи фантазії навпроти, ідеї, засновані на визначених знаннях чи теоріях. У таких моделях важливо те, щоб тупних нам на сьогоднішній день. У такому разі віртуальна реальність поки не використовується. Хоча в майбутньому саме вона може надати неймовірні можливості для творчості - тому що останні комунікаційні програми улаштовані так, що вони "бачать" весь навколишній віртуальний світ як частину домашнього комп'ютера! А віртуальний світ - це, насамперед, глобальна інформаційна Мережа.

6. CD-ROM і гіпертекст

Зараз на CD-ROM випускають інтерактивні книги. Але хто заважає драматургу, скажемо, випустити запис по не поставленій виставі? За допомогою художника виконати необхідні по авторському задумі декорації, сфотографувати потрібних акторів, помістити їх у цей віртуальний світ, записати в їхньому виконанні текст п'єси саме так і саме з тими інтонаціями, які б хотівдача запланований ефект. Вийшло швидко, відмінно і дешево.)

Що ж у такому випадку можна сказати про більш серйозні програми? Наприклад, про використання лазерної технології для імітації театральних декорацій? Адже в цьому випадку великі лише первісні витрати на апаратуру. Усі наступні витрати незмірно менші - за допомогою лазерного променя, що відхиляють призми, дзеркала, екрани, напівпрозорі середовища, голографії і т.д. можна створювати будь-як декорації. А їхня зміна миттєва, тому що відбувається зі швидкістю світла! При цьому, як уже було сказано вище, деякі деталі інтер'єра "фізично" можуть розташовуватися зовсім в інших місцях - у віддалених частинах світла - звідки за допомогою Мережі будуть транслюватися на даний майданчик.

Незабаром в активне життя включиться покоління, що на наших очах виростає за комп'ютерами. Чим театр збирається його дивувати? (Вираження Г. А. Товстоногова.) Може бути саме цим?

Ну а тепер хотілося б підійти до теми, що нас цікавить - безпосередньому використанню віртуальних технологій на сцені. Оскільки таких спроб відомо небагато, потрібно зробити невеликий відступ.

У драматургії, як у роді літератури, багатьох авторів, більше всього приваблює її штучність. В змісті максимально можливого високого рівня моделювання дійсності. Записуючи п'єсу, драматург повинен був би використовувати, якісь спеціальні значки, начебто нот, для того, щоб передати свій задум майбутнім виконавцям - режисеру, художнику, композитору й акторам. Через брак таких значків, драматург використовує звичайні слова. Які в п'єсі по суті справи є не просто словами. На відміну від більшості звичайних слів, вони завжди несуть крім явного і другий, таємний - головний - зміст, підтекст, що вказує на справжні наміри персонажів.

Питома вага цього "захованого" змісту слів у драмі значно вище того, котрий зустрічається в житті й в інших видах літератури. Із-за цих намірів драматург і плете дію своєї п'єси. Тому, добре організована драма ближче до музичного (чи навіть мультимедійного) твору, ніж до літературного. Тільки партіями в ній є наміри (бажання) героїв. От це і є те саме цікаве в драматургії, що в ній так приваблює глядача. Отже її можна не вважати літературою - а просто одним з видів розумної людської діяльності начебто мистецтва моделювання дійсності засобами мультимедіа.

На гуманітарному наповненні Мережі хотілося б зупинитися особливо... Від кого ж воно залежить, як не від нинішніх діячів культури і мистецтва? Але сьогодні гуманітарний Internet щонайменше дивний. Відбувається це через те, що першими в прорив нових технологій ринулися математики. Потім - працівники технічних професій. А за ними комерсанти. Пізніше - дизайнери (тому що потрібно було додати пристойний вид технічної і комерційної інформації). Одночасно з ними потягнулася жовта преса і порнографія. Тепер, може бути, прийшла черга і діячам мистецтва. І зараз потроху, морщачи і чортихаючись, вони освоюють незвичні їм технології...

Якщо заглянути в дуже недалеке майбутнє, легко припустити, що театри, що не можуть сьогодні відшукати п'єси сучасних авторів, з легкістю, протягом лічених хвилин завтра будуть скачувати їх зі сторінок Internet або одержувати їх по електронній пошті.

7. Якщо підсумувати

Дана стаття не претендує на повноту висвітлення всіх можливостей нових технологій, що відкриваються перед Художником і Театром, і тим більше не розрахований на те, щоб викликати чиєсь роздратуванням достатком технічних подробиць сучасного художнього процесу. Адже не завжди тільки зміст диктував форму, можна привести безліч зворотних прикладів: скільки чудових творів мистецтва породила епоха великих географічних відкриттів! А винахід електрики! А освоєння космосу!

Так, сучасні комп'ютерні технології демонструють поки лише свої технічні можливості. До повного художнього їхнього осмислення справа ще не дійшла. Але якщо скористатися пропорцією, то в майбутньому це відношення може виявитися відношенням художнього навантаження "Прибуття поштового потяга" до робіт Отара Іоселіані, кращого із сучасних кінематографістів.

Якщо підсумувати викладене, нові комп'ютерні технології в майбутньому можуть привнести в мистецтво театру:

 • нові спонукальні мотиви і нові джерела сюжетоскладання - для драматургів;
 • небувалі виразні засоби - для художників і композиторів;
 • фантастичні можливості - для освітлювального і постановочного цехів;
 • форми інтерактивної гри з глядачевою залою, коли заздалегідь спланована дія може придбати несподіваний чи поворот розвиток - для режисерів-постановників;
 • можливість нескінченної імпровізації - для акторів;
 • залучення в дію глобальної комп'ютерної мережі і введення елементів документалізму - для безмежної кількості глядачів;
 • збільшення конкурентноздатності у відношенні інших засобів масової інформації - для директорів і адміністраторів театральних підприємств.
А крім того:
 • іншу технологію виробництва (а значить і собівартість) театральних квитків, афіш, буклетів;
 • віртуальні бази даних акторів і режисерів - віртуальний ринок праці;
 • у перспективі створення систем розпізнавання мови - полегшення праці стенографісток;
 • реконструкцію старих і створення нових віртуальних спектаклів з наступним перенесенням їх на сцену.
 • мережа - це дешевий альтернативний міжміський телефонний канал;
 • оперативні шляхи руху грошових документів;
Трансляція спектаклів у реальному часі по мережі Internet відрізняється від трансляції по телебаченню насамперед тим, що транслювати в мережу може хто завгодно і що завгодно, і витрати на таку трансляцію незмірно менше, ніж оплата оренди телевізійного каналу. Можливо, що Мережа врятує некомерційний світ. Вона - демократичніша й оперативніша багатьох інших засобів комунікацій. Крім того, у Мережі відбувається те, що не відбувається більше ніде! Невеликий домашній комп'ютер, оснащений модемом і підключений до Мережі - це безцензурна, дешева радіостанція потужністю у всю Земну кулю.

Час ширше відкрити новим технологіям двері Театру... Тому що комп’ютерні технології будуть швидше змінювати світ. Хотілося б сподіватися - у кращу сторону.

А це залежить так само і від нас.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура