І. Підготовка аналітичних матеріалів до Парламентських слухань
“Духовна криза суспільства і шляхи її подолання” (квітень 2004 р.)
Зазначені аналітичні матеріали підготовлені згідно з тематичним планом НДР та поставленим Мінкультури завданням. На підставі проведених досліджень сформульовані наступні висновки та пропозиції.
Висновки
Проведений аналіз свідчить про те, що сучасне українське суспільство переживає глибоку кризу систем цінностей. Чинником, що впливає на поглиблення цієї кризи є наявність кількох груп цінностей, які існують в суспільно-світоглядному просторі України. Це пострадянські (комуністичні) цінності, які залишились у спадок від попереднього історичного періоду; національні цінності, закорінені в історичному досвіді українського народу і сформовані під впливом патріархально-народницьких настанов та східноєвропейського націєтворення ХІХ-ХХ століть; врешті буржуазно-ліберальні цінності, що почали вкорінюватись в Україні в період переходу українського суспільства до ринкової економіки. Різні системи цінностей конкурують, прагнучи стати домінантними, посісти місце державної ідеології. Наслідком є розмиття, навіть руйнування моральних критеріїв у суспільстві, духовна “всеїдність” та неперебірливість.
Ситуація духовної кризи ускладнюється суперечностями між різними рівнями систем цінностей у сучасній Україні: офіційним, що тяжіє до загальнолюдських вартостей, та неофіційним, породженим вторгненням ідеологем та побутових практик західного суспільства масового споживання. Але відсутність належних матеріальних умов, що забезпечують існування суспільства масового добробуту, спричиняє деформоване та вульгаризоване сприйняття його вартостей, особливо серед української молоді.
Особливо небезпечною стає криза духовних цінностей з огляду на те, що молодь є найвразливішою групою суспільства і саме їй належить розбудовувати нашу державу, що навряд чи можливо за браку ідеалів, стійких морально-етичних та естетичних настанов.
Рекомендації
1. Необхідними передумовами подолання духовної кризи суспільства є: боротьба з тіньовою економікою, корупцією, забезпечення незалежності ЗМІ, судочинства, розбудова структур громадянського суспільства.
2. Важливими засобами подолання духовної кризи є підтримка вітчизняного книговидання, кінематографу, мережі публічних бібліотек, розбудова інтерактивних культурних заходів і музеїв, громадського телебачення і радіо, телеканалу “Культура”.
ІІ. Підготовка пропозицій Мінкультури до проекту Загальнодержавної програми гуманітарного розвитку, розробка якого передбачена Рекомендаціями Парламентських слухань на тему: “Духовна криза суспільства і шляхи її подолання” від 20 квітня 2004 р.
Згідно з підготовленими пропозиціями (Додаток 1) стратегічними завданнями державної політики гуманітарного розвитку у галузі культури є:
а) У сфері правового та фінансового забезпечення культурного розвитку:
В підготовленій аналітичній записці (Додаток 2) дане визначення роздержавлення:
Роздержавлення - це процес зменшення адміністративного, політичного чи фінансового впливу держави в певній галузі чи сфері господарювання, зокрема - шляхом зміни державними підприємствами та організаціями їхніх організаційно-правових форм, або зміни форм власності, або механізмів фінансування чи управління.
В зазначеній записці (розділи І і ІІ) сформульовані суть, форми та цілі роздержавлення у сфері культури, а також шляхи та умови досягнення цих цілей. Серед цілей роздержавлення розглянуті, зокрема: підвищення економічної ефективності; отримання фінансових надходжень від приватизації (продажу об`єктів); обмеження впливу держави (чиновництва) на культурні процеси; підвищення привабливості закладів культури, що стають незалежними, для інвесторів і спонсорів; подолання комплексу утриманства; зменшення навантаження на бюджет.
В розділі ІІІ аналітичної записки викладені результати соціологічного дослідження щодо ставлення до приватизації керівних працівників галузі культури. Опитані місцеві керівники галузі вказували на кілька типів об`єктів, що їх доцільно виставляти на приватизацію: поза кінотеатрами, це концертні зали, культурні центри, в тому числі - недобудовані. Серед потенційних покупців називалися не лише кінопрокатники (демонстратори фільмів) чи ділові структури, яким потрібні великі приміщення під склад, або торговельний зал, а й релігійні громади та недержавні заклади культури (які теж здебільшого не мають власних приміщень). З`ясовувалась також ставлення до окремих форм і механізмів роздержавлення.
В розділі IV проведений аналіз правової бази роздержавлення (приватизації) культурної сфери, зокрема, законів “Про приватизацію державного майна”, “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, “Державної програми приватизації”, “Положення про порядок приватизації об`єктів групи “Ж”. Зроблений висновок, що механізм приватизації недостатньою мірою враховує специфіку культурної сфери і в цілому не є сприятливим для її розвитку.
В розділі V викладені результати аналізу динаміки та особливостей процесу приватизації об`єктів соціально-культурної сфери, який свідчить про наявність проблем, пов`язаних з цим процесом, а також - про неоднозначність наслідків приватизації.
Висновки та рекомендації
Проблема приватизації (роздержавлення) в культурі може бути сформульована так:
яких розмірів і форм має набути роздержавлення, щоб воно допомогло вирішити фінансові проблеми закладів культури, не завдаючи шкоди інтересам суспільства (його культурним потребам)?
З викладених вище міркувань випливають такі висновки:
Для впорядкування приватизації та забезпечення гарантованого надання культурних послуг необхідно внести зміни до приватизаційних законів; окреслити специфічні механізми приватизації для організацій культури.
IV. Підготовка аналітичних матеріалів до Парламентських
слухань “Масова культура та її вплив на формування національної свідомості”
В аналітичних матеріалах (Додаток 3) викладені теоретичні підходи до явища масової культури. Зазначено, що базою для формування теоретичних підходів до явища масової культури стає поява засобів масової комунікації (мас-медіа). Узагальнені дослідження з питань популярної (масової) культури, зокрема представників так званої Франкфуртської школи (Т.Адорно, В. Беньямін, Г.Маркузе), американських мистецтвознавців та культурологів (Гілберт Селдс, Майкл Белл).
Досліджене співвідношення масової культури і української національної культури. Зазначено, що власне українська (за мовою, за “способом мислення”) популярна культура існувала віддавна, хоча й далеко не посідала в Україні домінуючої позиції. Особливістю сучасного етапу розвитку українського суспільства є те, що початки незалежного державного існування його збіглися з глибокими суспільно-економічними трансформаціями. Позбувшись “залізної завіси”, ми відкрились не лише для вільного ринку з його позитивними і негативними аспектами, а й для постіндустріального культурного простору з його глобалізаційними тенденціями. Культурні практики сучасних людей досить швидко змінюються й українці тут не становлять винятку.
Поруч із занепадом державних культурних індустрій, які не змогли пристосуватися до нових умов або не отримали необхідної для подальшого нормального існування державної підтримки, ми спостерігаємо протягом 1990-х років досить динамічний, хоча і не позбавлений нездорових проявів, розвиток недержавного сектора в культурних індустріях, причому майже без державної підтримки, прямої чи опосередкованої.
Водночас, попит українських громадян на на музику, книжку, фільм задовольняється вітчизняним продуктом ледве на 8-10 відсотків, решта - імпорт, переважно російський та американський, до того ж, значною мірою, “піратський”, тобто зроблений і проданий з порушенням авторських прав.
Висновки та рекомендації
Унаслідок суперечливих процесів у культурних індустріях України і навколо них утворився цілий комплекс, чи, радше згусток проблем, вирішення яких потребує державного втручання.
По-перше, це успадковані від бездержавного минулого проблеми взаємин між творцями національної культури та широкою публікою в Україні: з одного боку - це упередженість українських митців та літераторів щодо масових розважальних жанрів; а з іншого боку - неподолана упередженість значної частини публіки щодо українського, зокрема україномовного культурного продукту.
Державне втручання щодро цього типу проблем має бути обережним, виваженим: може йтися про конкурсні гранти та держзамовлення на створення українського мистецького продукту в масових жанрах (фільмів, пісень, книжок, телепередач тощо), а також про відповідну побудову шкільних програм, загалом - про комплекс “підтримчих дій” на користь вітчизняної культури.
По-друге, це суспільні, культурні й економічні проблеми, породжені занепадом державного сектора в культурних індустріях.
По-третє, це проблеми, породжені ненормальностями розвитку недержавного сектора в культурних індустріях, передусім масове “піратство” та поширеність “тіньової економіки” в культурі.
По-четверте, домінування іноземного культурного продукту на українському музичному, книговидавничому, кінопрокатному ринках - теж породило низку проблем - від економічних (втрати української економіки від вивезення доходів з України) до ідеологічних (небажаний вплив іноземної мас-культури на суспільну свідомість).
В таких умовах доречною виглядала б політика державного протекціонізму передусім податкового, стосовно вітчизняних культурних товарів та послуг.
Політика протекціонізму не забезпечить домінування на українському ринку вітчизняного (україномовного) культурного продукту, принаймні в найближчі десятиліття. Живучи в глобалізованому світі, поруч із великою Росією, і будучи де-факто двомовними, ми навряд чи маємо раціональні підстави ставивити перед собою таку мету.
Однак вдасться зберегти стабільну присутність національного культурного продукту на ринку, а через це - забезпечити стабільний розвиток вітчизняних культурних індустрій та культурне середовище, сприятливе для формування національної самосвідомості.
V. Підготовка аналітичного огляду “Стан та перспективи розвитку культури в Україні”
В підготовленому аналітичному огляді (Додаток 4) культура розглядається, як ключовий чинник людського розвитку. У зв’язку з цим вбачаються такі головні напрями культурної діяльності:
По-перше, явище глобалізації стало дедалі потужніше впливати на культуру, часто навіть визначати її обличчя.
По-друге, при переході найрозвинутіших країн до постіндустріальної фази розвитку обличчя культурної сфери в цих країнах стали визначати високотехнологічні культурні індустрії.
По-третє, в сучасному глобалізованому світі почали формуватись зовсім нові уявлення про мету людського (гуманітарного) розвитку та роль культури в цілому.
Культурні процеси в Україні подані в аналітичному документі з огляду на такі виклики часу:
Серед можливих шляхів (стратегій) подальшого розвитку культури в Україні розглянуті:
Роботи за темою виконані відповідно до Тематичного плану науково-дослідницьких та проектно-конструкторських робіт УЦКД на 2004 р.
Апробація теми:
Формою апробації аналітичних та програмних матеріалів, підготовлених по темі, було їх використання на днях Уряду та парламентських слуханнях:
1. “Духовна криза суспільства і шляхи її подолання” (квітень 2004 р.).
2. “Про збереження та цільове використання об`єктів соціально-культурного призначення в процесі зміни форми власності суб`єктів господарювання, що їх утримують” (8 червня 2004 р.).
Додатки:
Додаток 1. Пропозиції Мінкультури до проекту Загальнодержавної програми гуманітарного розвитку.
Додаток 2. “Роздержавлення і приватизація в культурі”. Аналітична записка до Парламентських слухань “Про збереження та цільове використання об`єктів соціально-культурного призначення в процесі зміни форми власності суб`єктів господарювання, що їх утримують” (8 червня 2004 р.).
Додаток 3. Масова культура та її вплив на формування національної свідомості. Аналітичний огляд.
Додаток 4. Стан та перспективи розвитку культури в Україні”. Аналітичний огляд.
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини< Попередня | Наступна > |
---|