Дмитренко О. П.,
завідувач сектору фонду
іноземними мовами НІБ України
НІБУ є всеукраїнським книгосховищем історичної літератури та краєзнавчої літератури. На сьогодні фонд іноземної книги складає більше 32 тис. екземплярів рукописних і друкованих видань 26 мовами світу.
Колекція стародруків німецькою мовою нараховує більш 13 тис. видань, що датуються XVI—XIX ст. Серед них особливе місце посідає унікальна колекція документів друкованим готичним шрифтом, як з Німеччини так і з Австрії. До речі, є кілька книг, виданих польською та датською мовами готичним шрифтом, що свідчить про поширення готики у друкарнях та видавництвах Європи від Петербурга до Лісабону, де також друкували німецькою-готичною.
По своєму особлива колекція історичних видань з Прусської воєнної історії, карти воєнних операцій війни проти Наполеона 1813—1815 рр., Франко-прусської війни, І Світової війни, дипломатичні записки документи, листування, телеграми, звіти, доповідні від посольств Німеччини. Вишукані багатотомні художні видання Шиллера, Гете, Гейне і перекладів на німецьку мову класиків світової літератури мають унікальне оформлення та високу якість друку.
В колекції німецької книги представлені біографії політичних і громадських діячів Європи, таких як Фрідріх ІІ, Вільгельм І, Марія Тереза та її син – Йозеф ІІ – імператор Австрії, Бісмарк, Мольтке, Блюхер, Бюлов та ін.. Численні богословські та філософські книги, які вражають нинішнього читача своїм розміром, форматом, рівнем друкарства і графіки, тиснення золотом на обкладинках. Коштовні на той час книги мали дерев’яні або шкіряні палітурки та інше оригінальне оздоблення. Книги добре збереглися. Високохудожніми, але складними для сприйняття читачем, перші готичні літери у словах на титульних сторінках. Майстерно виконане великоформатне виданням щорічника Монаршої династії Гогенцоллернів із зображенням унікальних портретів, ювелірних виробів батальних сцен та краєвидів. Чимало старих періодичних видань різноманітного змісту, починаючи від "Віденської газети мод" до політичних, торговельних, нумізматичних, сільськогосподарських та інших газет. Особливо цінними є видання енциклопедій та словників нашого фонду (Брокгауз, Мейєр та ін.).
Для ознайомлення громадськості Європи з життям своєї країни Петербурзька Академія Наук друкувала книжки з історії та географії Росії німецькою мовою, так само, як доповіді багатьох вчених, академіків на її засіданнях.
А історія німців в Україні почалася в першому столітті до нашої ери з переселення в Прикарпатську Україну німецького племінного союзу бастарнів, яких Михайло Грушевський називав "передовою ватагою німецької колонізації в Україні". В кінці II ст. територія України входила до складу німецького Готського королівства, одного із перших державних утворень германців. Саме на території України язичники-готи прийняли християнство та на чолі з єпископом, просвітителем, політиком Ульфілом Готським на основі латинського і грецького алфавітів та германських рун створили готську писемність.
Наприкінці XVII ст. почалася, керована урядом Російської імперії, колонізація України німцями-переселенцями. І вже до 1917 р. в Україні нараховувалось більше 2 тисяч населених пунктів з переважно німецьким населенням.
Сьогодні німці живуть в багатьох областях України – Донеччині, Дніпропетровщині, на Причорноморському півдні України, Київщині, Житомирщині і інших областях.
Тому справу, яку ми розпочали по комплектуванню фонду іноземними мовами вважаємо важливим кроком на шляху популяризації німецьких книжкових видань, які протягом багатьох десятиліть поповнювали наші фонди. Співробітники підрозділу активно працюють над перенесенням каталогу у традиційному вигляді на електронні носії.
Після організації роботи з впорядкування фонду та оптимізації процесу каталогізації, література стала доступна для читачів.
Нашими фондами користуються вчені, філософи, лінгвісти, дослідники, студенти, завдяки чому у них суттєво підвищується рівень володіння німецькою мовою.
У секторі фонду іноземними мовами НІБУ зберігаються цінні примірники книг, що є частиною національного-культурного надбання держави.
Вперше в залі зарубіжних країн представленні виставки рідкісних видань та унікальну історичну картографію.
НІБУ має позитивний досвід плідного співробітництва з представниками різних держав, зокрема, з Міжнародною громадською організацією "Товариство німців України – Відергебурт", де ми презентували колекцію цінних німецьких видань з нашого фонду.
Сектор фонду іноземними мовами НІБУ підтримує тісні контакти із творчими партнерами: Міністерством культури України, посольствами, Гете-інститутом, національно-культурними товариствами і центрами.
Звичайно, нас об’єднує не тільки спільність історичної долі та тісні культурно-мистецькі зв’язки, а й національне відродження, розвиток і взаємозбагачення національних культур.
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини< Попередня | Наступна > |
---|