Кужельний О. П.,
народний артист України

Серед основних ресурсів організації масових свят виокремлюють:

  • матеріальний ресурс;
  • культурний, інтелектуальний, духовний, тобто мистецькоформуючий ресурс;
  • людський ресурс – тобто людей, які готові працювати, яких можна задіяти, на яких можна покластися.

Звичайно, в нашому матеріально-прагматичному світі на першому місці перебуває матеріальний ресурс.

Питання "скільки грошей" може витратити замовник на захід є головним. При цьому варто враховувати, що робота режисера передбачає "не-масштабовані" витрати. Насправді, жоден з замовників не може знати, скільки реально коштує те, що він замовляє. Можна дізнатися про вартість оренди приміщення, гонорар виконавця, послуги звуко- і світлозабезпечуючих фірм. Однак скільки коштує ідея постановника, яка всі утилітарні завдання виведе на рівень дійового створення художнього хвилюючого дійства – невідомо. У розвинених країнах саме ідея є найдорожчим продуктом діяльності режисера. Сподіваємося, згодом так буде і в Україні.

Крім суми, яка виділяється на проведення заходу, варто добре вивчити усі матеріальні ресурси, які є у замовника. Наведу декілька прикладів з власної практики. Коли я вперше проводив День сільгоспвиробника, то не уявляв, наскільки прекрасні продукти виробництва – від їжі до напоїв – можуть бути представлені під час концерту, а по закінченню – вжиті. Під час відкриття пам’ятного знаку К. Малевичу я лише бачив будівництво багатоповерхового будинку поруч, а фахівці з феєрверків підкреслили можливість влаштування площадки для вогняного шоу на 16 поверсі недобудованої споруди.

Відтак, вивчивши всі складові матеріального ресурсу, ви маєте шанс примножити те матеріальне забезпечення, яке визначив для себе замовник. Використання уніформи фірми чи організації замовника, використання техніки, якою він володіє, задіяння його співробітників в концертній програмі… Це не тільки зменшить видатки, а й зробить ріднішим захід, який ви проводите. До кожного святкування Дня міліції у Києві ми залучали виконавців, ведучих, оркестр з міліціонерів. Навіть переодягали виконавців бальних танців у міліцейську форму, а тому завжди отримували набагато більше, ніж просто матеріальний зиск.

До матеріальних ресурсів варто відносити і всі т. зв. принади місця дії.

Звичайно, місце дії може залишитися просто географічною адресою, але багато цікавіше знайти "перехресні впливи" з місцем дії. Це додасть заходу осмисленої затишності.

Підкреслю, йдеться не про відповідність престижу заходу приміщенню, в якому воно проводиться. Щоб ви не проводили у Київському академічному театрі оперети, не очікуйте, що прийде Президент України. Це дивно, але традиційно. Коли М. Хрущова – вже відставного генерального секретаря ЦК КПРС – запросили у театр "Современник", він після вистави, саркастично посміхнувшись, поділився з сумом: "А мене усе життя на "Лебедине озеро" водили".

Гумор в оцінці матеріального ресурсу завжди доречний. Якщо на ваш погляд виділені на захід гроші викликають посмішку, дуже детальним кошторисом можна заставити замовника задуматися. Не забудьте і про таку дрібничку, як послуги зв’язку, адже ваша мобілка з’їдатиме гроші, за замовнику це й на думку не спаде.

Отже, до матеріального забезпечення заходу маємо долучити все, що стосується місця дії, забезпечення умов виступу артистів, вивчення можливості залучення місцевих, технічних ресурсів тощо. "Тощо" може набути більшого значенням, чим все перераховане, тому потрібно бути дуже прискіпливим, вивчити усі подробиці і деталі матеріального забезпечення, аби в останню мить ваш задум не згубила "дрібничка".

Наступним у переліку йде мистецькоформуючий ресурс. Сама природа, а у закритому приміщенні – архітектура є мистецькоформуючим ресурсом.

Світлові, лазерні акценти, популярна лазерна графіка нині здатні вдало підкреслювати принади заходу. Кілька разів я використовував у якості задника сцени природний фон, світлові акценти на деревах. Зміна кольорів, акцентуація декоративних елементів (на ялинки за сценою прикріплювалися яблука, паперові птахи, під вітродуєм дихали стрічки, засвічувалися гірлянди), лазерна промальовка контурів дерев тощо досить просте тло перетворювали на витвір мистецтва.

Історія приміщення, вулиці, площі може надати події цікавий і неочікуваний вимір. Поцікавтеся історією Гостомеля, і зрозумієте, якою дивиною був епізод з персонажами часів Київської Русі для тих глядачів, які про це нічого не знали.

Часто річки, гори стають персонажами майданних видовищ. Легенди, історичні факти, події можуть стати підґрунтям для їх образних осмислень у заході.

До розробок, пов’язаних з дослідженням особливостей місця дії – історія, сучасність легенди, архітектура, аналогії з історичними подіями та особистостями, додайте мистецькоформуючий ресурс часу. Колись це будуть історичні епохи, а колись миттєвості сьогодення. Час, зафіксований в мові, музиці, стилях одягу, спілкування та інших мистецьких віддзеркаленнях.

Уявіть собі свято вулиці Ярославів Вал, на якій стоять Золоті Ворота. Нещодавно вийшла книжка про історію цієї вулиці. Зібрані у ній матеріали – безцінний дар для постановника. У часи Київської Русі вулиця слугувала її зовнішнім кордоном і називалася Велика підвальна, тобто та, що проходила під захисним валом. Згодом Полупанова – на честь революціонера, пізніше – Ворошилова і нарешті з 1977 р. – Ярославів Вал. Та й про кожний будинок на цій вулиці можна ставити розгорнутий епізод-легенду. Сторінки історії, плин часу, з усіма його атрибутами, є потужним мистецькоформуючим ресурсом.

Час дії, місце дії, люди, життя і праця яких стала вищими за ці поняття тощо, багато чого може віднайти ваше прискіпливе режисерське око. Самі вони мають дати імпульс для фантазування, через знання з’єднати з минувшиною і натхненною творчістю створити чудо миттєвостей співіснування попри часи і відстані.

На третьому місці у нашому переліку людський ресурс.

Розумно складений штатний розпис не тільки допоможе ефектно реалізувати задум, зекономити гроші, а й найголовніше – зіткати емоційну тканину свята, плекання якої починається з розмови із замовником, розривається у розробці сценарію, сценографії, підборі артистів та колективів, кріпне в день репетиції і підготовки всього пов’язаного зі сценою, панує на святі, яке ви режисеруєте.

Дуже важливо, аби на кожній ділянці роботи була людина, яка відчуває себе незамінною, талановитою, відповідальною за частку спільної справи, без якої успіх неможливий.

Багато артистів і колективів воліють усі матеріальні питання вести через своїх адміністраторів. Якщо ви не знайомі з митцями і до концерту вам персонально не випадає з ними поспілкуватися, обов’язково на сайнд-чеку, перед виступом, після нього знайдіть слова захоплення, поваги, свідчення невипадковості творчої зустрічі і подяки у фіналі. Інколи це дає можливість контактувати далі безпосередньо, може зменшувати гонорар і найголовніше – додати до вашої роботи іменні флюїди доброзичливості.

Обов’язково персонально огляньте місце майбутньої події, якщо виявите якісь незручності, які неможливо виправити, скажіть про це чесно.

Дуже добре знати імена і по-батькові усіх ваших помічників. Крім адміністраторів, водіїв, майстрів монтування сцени, освітлювачів, звуковиків, інженерів спеціальних ефектів і митців, є ще багато людей, яких ви може абсолютно безкоштовно залучити до цієї справи. Насамперед це аматори в усіх відомих вам галузях. Цілком зрозуміло, що це самодіяльні мистецькі колективи і виконавці. Не забудьте про майстрів різноманітних ремесел, колекціонерів (збирачів одягу, автомобілів, рушників, вишиванок), про технічні гуртки (авіамоделістів, лялькарів). Усі вони радо погодяться продемонструвати свою майстерність на святі.

До людського ресурсу можна віднести і пересічних літніх людей. Завжди сцена на відкритому просторі якось загороджується. Не пожалійте зусиль – знайдіть стільці і встановіть всередині перед сценою. Повага до старших завжди відгукується у людських серцях.

Якщо захід виключно молодіжний, зробіть фан-зону для молоді і дітей. У тих випадках, коли це недоречно з початку, варто передбачати момент, коли це буде вчасно зробити. Хоча часто такий прийом зовсім не пасує святу.

Окремо варто наголосити на надзвичайно важливій проблемі усіх заходів без винятку – безпека для всіх учасників події. Рекомендую на усі заходи, які відбуваються на відкритому просторі і передбачають участь більш ніж 5 тисяч глядачів, запрошувати бригади пожежних, швидкої допомоги і міліції. Це краще за будь-які плакати і попереджальні тексти настроює людину на обмірковування власної поведінки.

Видатні театральні режисери В. Мейєрхольд, Л. Курбас, Є. Вахтангов, М. Охлопков, К. Марджанов, С. Радлов, М. Петров та багато інших завжди мріяли про постановки масових свят на вулицях і площах великих та маленьких міст. Вони розуміли, що свята, незважаючи на соціальні й політичні бурі та катаклізми завжди будуть необхідні людям. Вони духовно збагачують, несуть святковість, викликають у душі оптимізм, віру в краще майбутнє.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура