Кухарєва О. К.,
ст. науковий співробітник УЦКД

Національною меншиною вважається фізичний масив (група) людей не корінного етнічного статусу, яка живе в автентичному етносередовищі.

В Україні мирно співіснують представники понад ста народів та етнічних груп, діє понад 1200 національно-культурних товариств та інших громадських організацій національних меншин, 30 центрів національних культур у регіонах. При національно-культурних товариствах діє понад 9 тис. аматорських мистецьких колективів, створено мережу шкіл для меншин, видається коштом бюджету література мовами меншин, створено законодавство у справах меншин, надається підтримка фестивалям та святам культур етносів України [1].

Найчисельнішими представниками іноетнічного походження в Україні є росіяни, євреї, білоруси, молдавани, болгари, поляки, угорці, румуни, греки, татари, вірмени, цигани та ін.

Метою статті є висвітлення особливостей стану і перспектив розвитку культурно-мистецьких заходів в різних регіонах України за участю творчих колективів національних меншин у 2010 році. Усього за цей період в різних регіонах України було проведено ряд цікавих заходів по розвитку і зближенню національних культур.

Яскравим прикладом багатонаціональної культурно-мистецької акції, що була проведена Державною агенцією промоції культури Міністерства культури України, є Міжнародний пленер "Етноколір-Крим" професійних і самодіяльних художників з Білорусії, Грузії, Ізраїлю, Казахстану, Молдови, Росії, Узбекистану та представників різних етносів і культур, що мешкають на території АР Крим. Виставка робіт художників була представлена в приміщенні Фонду кримськотатарського мистецтва та етнографії. На полотнах пленеристів ожили середньовічні печерні міста Мангуп і Ескі-Кермен, древній центр виноробства Бакла, печерний монастир Качі-Кальон, Чуфут-Калє, Великий кримський каньйон, озеро Сасик та ін. В 2010 році пленер був проведений в Бахчисарайському та Сакському районах.

З метою взаєморозуміння між представниками різних етносів національних меншин, Київським академічним театром українського фольклору "Берегиня", для дітей, була представлена культурно-мистецька акція "Миколай іде – дарунки несе". Цей захід продемонстрував традиції святкування українським народом приходу святого Миколая і пройшов у м.м. Києві, Харкові, Сімферополі, Одесі, Новоселиці Чернівецької області, Ужгороді.

ХІ Всеукраїнський фестиваль єврейського мистецтва "Шолом, Україно!", проведений Єврейським фондом України, популяризував аматорське та професійне театральне мистецтво як форму входження та наближення до єврейського світогляду.

В Київському муніципальному академічному театрі опери і балету для дітей та юнацтва відбулися вистави Міжнародного театрального фестивалю "Мандруючі зірки". Протягом чотирьох днів фестивалю тисячі киян та гостей міста мали змогу ознайомитися з кращими виставами театральних колективів Росії, Німеччини та України.

Майже у кожній області України активну участь при проведенні культурно-мистецьких заходів беруть іноетнічні професійні та аматорські колективи.

Так, у 2010 році особливо цікаво і змістовно велась робота з національними товариствами Вінницьким обласним центром народної творчості. Цей рік був проголошений ЮНЕСКО Міжнародним роком зближення культур у Вінницькій області. З метою відзначення цієї події, було проведено ряд культурно-мистецьких заходів за участю творчих колективів національних меншин. Літературно-мистецьке свято "Всі ми – одна родина", присвячене Міжнародному дню рідної мови пройшло у Вінниці, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К.А. Тімірязєва. У заході приймали участь творчі колективи національних меншин, письменники та поети Вінниччини. Українську сторінку програми свята представив народний аматорський вокальний сімейний квартет Патраків "Соната" Калинівського РБК та професор, поет, літературознавець, фольклорист А.М. Подолинний; російську – представники Вінницької обласної громадської організації російсько-українського культурно-просвітницького центру "Співвітчизники", поет Микола Позняков та виконавиця авторської пісні Наталя Пудайло; циганську – народний аматорський ансамбль пісні і танцю "Братство" Вінницької обласної громадської організації "Чачуно алав"; єврейську – народний аматорський вокальний ансамбль "Сімхе" доброчинного єврейського товариства "Хесед-Емуна"; білоруську – вокальний ансамбль "Купалінка" обласного земляцтва білорусів; польську – представники Калинівської районної громадської організації "Центр польської культури". На святі також була представлена обласним краєзнавчим музеєм виставка декоративно-ужиткового мистецтва національних меншин Поділля "Всі ми діти твої, Україно".

З нагоди Днів слов’янської писемності і культури в м. Вінниці були організовані Подільські науково-освітні Кирило-Мефодіївські читання "Традиції слов’янських просвітителів та сучасність" (ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва). Захід проводився російсько-українським культурно-просвітницьким центром "Співвітчизники". В рамках заходу було презентовано історико-етнографічний нарис "Старообрядництво Вінниччини" за результатами Всеукраїнської науково-дослідної експедиції етнографічних та етнолінгвістичних особливостей старообрядців сіл Борсків Тиврівського та Людавка Жмеринського районів.

XVIII фестиваль національних культур "Всі ми діти твої, Україно", який відбувся в смт. Шаргороді, став яскравим прикладом єдності всіх національних меншин, які проживають на Вінничині. В концертній програмі фестивалю звучали українські, польські, російські, єврейські, вірменські, індійські, молдовські та білоруські пісні у виконанні 18 творчих колективів та окремих виконавців району та м. Вінниці, а саме: ансамблю індійського танцю "Сангам", народного аматорського вокального ансамблю "Сімхе", ансамблю єврейського танцю "Інейнем", Ольги Арутюнян, народного аматорського чоловічого ансамблю "Явір" Мурафського СБК Шаргородського району та інші.

За участю ансамблю індійського танцю "Сангам" та колективів з м. Києва, Донецька, Львова було проведено Свято індійського танцю "Дзвін браслетів" (м. Вінниця, Національний технічний університет).

До відзначення 200-річчя з дня народження геніального польського композитора Фредеріка Шопена відбулося Мистецьке свято з участю генерального консула Польщі в Україні Свідерика та вихованців Немирівської ДМШ. В програмі прозвучали вокальні та інструментальні твори Шопена, Моріца, Мошковського, польські патріотичні і народні пісні та поезія польських і українських авторів.

З нагоди відкриття садово-паркової скульптури О.С.Пушкіну, в смт. Ольгопіль відбулося театралізоване дійство, а в смт. Оратів до 30-річчя пам’яті співака, композитора, актора Володимира Висоцького відбувся І-й Поетично-мистецький фестиваль "Ведь земля – зто наша душа".

З метою відродження духовних традицій, національної кухні різних народів та збереження і розвитку дружніх зв’язків між ними, в грудні 2010 року у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею вдруге на Вінниччині відбулося обласне свято національної кухні "Чим хата багата, тим й рада". Учасниками цьогорічного свята були національні товариства Вінниччини, які представляли світлиці: українську, російську, польську, білоруську, єврейську, чеську, німецьку та ассирійську.

Концертна програма складалася з виступів кращих національних різножанрових колективів. Вражали красою виконання народний аматорський вокальний єврейський ансамбль "Сімхе" Вінницького єврейського доброчинного центру "Хесед-Емуна", вокальні ансамблі білоруської пісні "Купалінка" і "Пісняри", російської "Словяночка" і "Кодьорушки", чеської "Студанка" та німецької "Синьйори". Національний танець представила молодь ассирійського товариства м. Вінниці.

Творчі колективи національних меншин та майстри народного мистецтва брали активну участь у проведенні різних обласних культурно-мистецьких заходах: відбірковому турі мистецького проекту "Країна має таланти" (м. Дніпропетровськ) – ансамбль індійського танцю "Сангам" з м. Вінниці; фестивалі національних культур (м. Ужгород) – народний аматорський вокальний ансамбль "Сімхе" Вінницького доброчинного товариства "Хесед- Емуна"; IV-му міжнародному фольклорному фестивалі краян (м. Прага) та Всеукраїнському XIV-му фестивалі чехів (м. Київ) – народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль "Студанка" Миколаївського СБК Козятинського району та ряд інших.

Активними учасниками культурно-мистецьких заходів області є провідні колективи: ансамбль російської пісні "Сударушки" Пилипи-Борівського СБК Томашпільського району; народний аматорський вокальний ансамбль "Сімхе" Вінницького доброчинного товариства "Хесед- Емуна"; фольклорно-етнографічний ансамбль "Студанка" Миколаївського СБК Козятинського району; циганські ансамблі – "Ягорі" Іванівського СБК Калинівського району, "Братство" та "Шатро" м. Вінниці; фольклорно-етнографічний польський ансамбль "Оксамитки" та хоровий колектив "Молоде листя" Барського РЦД; танцювальний колектив "Інейнем" м. Вінниці; ансамбль білоруської пісні "Купалінка" м. Вінниці та ряд інших.

В 2011 році Центром планується проведення обласного фестивалю творчих колективів та етнічних груп Вінниччини "Подільські барви" з нагоди відзначення 10-ти річчя з дня його заснування, а також готуються матеріали до видання інформаційного збірника про роботу національних меншин Вінниччини (випуск №2).

У закладах культури Закарпатського Обласного організаційно-методичного центру існує: 432 іноетнічних аматорських колективи, які об’єднують 5254 учасників. Угорські – 379 (4731 учасників), словацькі – 15 (229 учасників), німецькі – 14 (86 учасників), румунські – 18 (160 учасників).

Художні колективи національних меншин Закарпаття успішно беруть участь у різних мистецьких заходах: всеукраїнських – "Всі ми діти твої, Україно", відкритому фестивалі-конкурсі виконавських мистецтв України і закордонного українства "Гран-Прі Карпат–2010", в обласних – фестивалях народної творчості національних меншин, заходах, присвячених Дню Незалежності України, марш-параді духових оркестрів, оглядах-конкурсах, такі як "Сюреті-бал" (закінчення збору винограду), квітковий бал, "Батьо-бал" (вечори сімейного відпочинку), "Форшангі" (гуляння після Нового року), "Татка" (музичні вечорниці ), зустрічі з митцями, музичні літературні вечори, благодійні вечори, народні гуляння "Кирбай", фольклорні фестивалі "Ягідне поле", (с.Дюла), "Черешневий фестиваль" (с.Оклі, Гедь), Затисянський фестиваль кукурудзи (с.Тисобикень), "Сливовий фестиваль" (с.Нове Клинове).

Колективи художньої самодіяльності підтримують тісні зв’язки з художніми колективами Угорщини, Словаччини, Румунії, Сербії, обмінюються творчими концертами, представляють нашу країну на Міжнародних конкурсах, фестивалях, святкуваннях.

У травні ц.р. в селі Біла Церква Рахівського району відбувся обласний фестиваль румунського народного мистецтва. Це вже ХХ такий фестиваль. У яскравій концертній програмі демонстрували свою майстерність фольклорні сімейні ансамблі, троїсті музики, танцюристи, окремі виконавці, свої роботи представили і майстри народної творчості.

У вересні в смт Середнє Ужгородського району свято словацького народного мистецтва "Словенска веселіца-2010" зібрало словаків усього Закарпаття. Тут демонстрували народну творчість словаки В.Березнянського, Перечинського, Свалявського, Ужгородського районів. Традиційно на свято прибули і гості із сусідньої Словаччини.

Згідно зібраного статистичного матеріалу, щодо розвитку аматорських творчих колективів національних меншин в Донецькій області при закладах культури системи Мінкультури працює 49 національних колективів, в т.ч. 2 – грецьких та 1 – російський театри; 1 – грецький хор; 14 – грецьких, 2 – російських, 1 – німецький вокальні ансамблі; 3 – грецьких, 2 – татарських фольклорних колектива; 3 – грецьких, 1 – російський, 1 – турок-месхетинців ансамблів пісні та танцю; 7 – грецьких, 1 – циганський танцювальні колективи; 4 – грецькі, 1 – російський інструментальний ансамбль. Також в області діють 2 центри культури національних меншин: Стильський сільський Будинок грецької культури Старобешівського району та Анадольський сільський Центр грецької культури Волноваського району.

Національні художні колективи закладів культури області приймали активну участь у різноманітних заходах культури і мистецтва: народний грецький пошуково-дослідницький фольклористичний гурт "Бир тайфа" Центру культури та дозвілля селища Старий Крим м. Маріуполь – у Всеукраїнському фестивалі фольклору "Арттабір (Пир духа)"; народний фольклорний грецький ансамбль пісні та танцю "Сартанські самоцвіти" міського Будинку культури ім. Тамари Каци селища Сартана м. Маріуполь – у ІІ турі ІІІ-го Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії імені Павла Вірського (м. Донецьк); народний вокальний ансамбль "Пигадь" Володарської районної музичної школи ім. Д. Патричі – у VI-му міжнародному фестивалі народної творчості "Галицьке перехрестя" у Львівській області (м. Рава-Руська); зразковий театр танцю "Біла птаха" Першотравневого районного Будинку культури (грецький танок) – у XIII-му Міжрегіональному телевізійному фестивалі "Зірки та зірочки"; народна студія сольного співу "Альянс" Старобешівського районного центру культури і дозвілля ім. П. Ангеліної – у Всеукраїнському фестивалі національних меншин України у м. Києві; зразковий театр танцю "Фламінго" Тельманівського районного Будинку культури (грецький танок) – у Всеукраїнському фестивалі мистецтв національних культур "Ми – українські" у Приморську Запорізької області.

У Донецькому Національному академічному театрі опери та балету ім. А. Солов’яненка відбулися урочистості та концерт Фестивалю російської культури на Донеччині в межах культурного співробітництва між Донецькою, Ростовською та Курською областями. В ньому прийняли участь професійні та аматорські колективи із Курської, Ростовської та Донецької областей, в т.ч. вокальний ансамбль "Російська пісня" із Курська, ансамбль "Станічніки" Ростовської області, солісти Донецької обласної організації "Російські общини України", театри пісні "Козачий двір" (м. Донецьк), "Краматорські дівчата та хлопці" (м. Краматорськ), фольклорний гурт "Озорные наигрыши" Донецького училища культури, ансамблі пісні та танцю "Околиця" (м. Донецьк), заслужений академічний ансамбль пісні і танцю України "Донбас", заслужений ансамбль танцю України "Зарево" та інші.

В Дніпропетровській області станом на 01.01.2011 року функціонує 72 громадські організації національно-культурного спрямування, які представляють 26 національних меншин. На виконання Закону України "Про національні меншини в Україні" обласний методичний центр клубної роботи спільно з національно-культурними товариствами Дніпропетровщини забезпечують культурно-просвітницьку діяльність громадських організацій національних меншин шляхом проведення культурно-мистецьких заходів, фестивалів, конкурсів, концертів, виставок, днів культури національних меншин. Підсумковим культурно-мистецьким заходом є щорічний фестиваль мистецтв "Всі ми діти твої, Україно!", в якому активну участь беруть відбіркові колективи всіх національних меншин області.

Отже, аналізуючи стан, розвиток та участь іноетнічних професійних і аматорських колективів у культурно-мистецьких акціях України можна зробити висновок про збереження і подальший розвиток національних культур нашого багатонаціонального краю, а це формує уважне ставлення суспільства до культурних традицій усіх без винятку національностей, які проживають в нашій країні.

Використані джерела

  1. Культурна політика в Україні: [Аналітичний огляд / наук.ред. О.А.Гриценко]. – К.: УЦКД, 2007. – 140 с.
  2. Звіти про роботу обласних центрів народної творчості за 2010 рік.
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура