Мойсієнко С. М.,
начальник головного управління культури,
туризму та охорони культурної спадщини
Чернігівської обласної державної адміністрації,
заслужений діяч мистецтв України,
здобувач НАКККіМ

Чернігівщина – край з давніми культурними традиціями, високим інтелектуальним та духовним потенціалом населення, – вносить вагомий внесок у розвиток культури України. З давніх віків Сіверщина (так називають північний регіон України) славилася мудрим словом, чарівними піснями, чудовими виробами народних майстрів і, насамперед, славетною історією, яка сягає палеозойських часів (Мезенська стоянка). Недаремно Михайло Грушевський назвав Придесення "нашою українською Равенною".

За своїми пам’ятками історії та архітектури Чернігів може змагатись з Києвом та іншими європейськими столицями. Творчий спадок Пантелеймона Куліша, Остапа Вересая, Марії Заньковецької, Павла Тичини, Левка Ревуцького, Олександра Довженка, Григорія Верьовки та багатьох інших корифеїв мистецтва, пов’язаних з Чернігівщиною, назавжди увійшов до світової і національної культури.

На сучасному етапі однією з форм збереження культурної пам’яті є численні мистецькі фестивалі; активізація фестивального руху особливо посилюється на початку ХХІ століття. У цей час набувають все більшої популярності фестивалі, що були засновані у 1980-х, 1990-х роках та поряд з ними – низка нових фестивалів, започаткованих у 2000–2010-х роках.

Мистецькі фестивалі, які традиційно проходять на Чернігівщині, сприяючи збереженню світової та національної культурної спадщини, можна класифікувати як музичні, театральні, літературно-мистецькі та фольклорні.

У першу чергу, розвитку та збереженню національних культурних традицій сприяє низка фольклорних фестивалів, серед яких:

Міжнародний фестиваль національних культур "Поліське коло" (започаткований у 2005 р.); його метою є збереження культури національних меншин, що проживають на території Чернігівщини (участь беруть єврейський та німецький культурні центри, Чернігівське міське товариство "Польська пристань", культурні товариства – циганське "Ромен" та білоруське "Сябри", культурно-просвітницька спілка поляків міста Прилуки, Ніжинське міське товариство греків ім. Братів Зосимів);

у 2006 року з метою залучення широких верств населення до збереження та охорони цінностей фольклору Чернігівщини започаткований фольклорний фестиваль ім. Василя Полевика – відомого фольклориста, аранжувальника українських народних пісень;

всеукраїнський фестиваль "Козацьке свято" у місті Батурін, метою якого є збереження та популяризація козацьких традицій (рік заснування 2004);

міжнародний фестиваль слов'янської культури та бойових єдиноборств "Київська Русь", що проводиться з 2009 року в історичній пам’ятці доби Київської Русі – селищі Любеч Ріпкинського району.

Серед музичних найбільш престижними є Міжнародний фестиваль класичної музики "Сіверські музичні вечори" (рік заснування 2000), за участю всесвітньо відомих виконавців та диригентів Росії, США, Франції, Японії, Німеччини;

Міжнародний фестиваль гітарної музики (рік заснування 2000), за участю виконавців з Росії, Білорусії, України.

До вже традиційних театральних фестивалів – "Грудневих вечорів" (з 1988), міжнародного театрального фестивалю "Слов’янські театральні зустрічі" (з 1992) та фестивалю "Лялькові рандеву в місті Чернігові" (з 1996), у 2004 році приєднався всеукраїнський театральний фестиваль жіночої творчості імені Марії Заньковецької, до програм якого включається показ вистав, де головні ролі виконують лише актриси.

Всеукраїнський фестиваль "Седнівська осінь" (рік заснування 2003) – літературно-мистецьке свято за підтримки Національної спілки художників України і Національної музичної спілки України, на якому відбуваються літературні читання відомих українських письменників, виконання маловідомих творів української музики, виставки народних майстрів та художників Чернігівщини.

Мистецький фестивальний рух на Чернігівщині має перспективний розвиток у нових фестивальних формах. Серед наймолодших фестивалів, започаткованих лише 2011 року, які вже виконують високу й дуже важливу функцію збереження культурної національної пам'яті України, слід назвати Міждержавний літературно-мистецький фестиваль "Нетлінне слово…", присвячений пам'ятці давньоруського друку "Слово о полку Ігоровім" та Міждержавний фестиваль духовного співу, присвячений 100-річчю канонізації Іоасафа Білгородського, Чудотворця Прилуцького.

Отже, багатовікова історія Сіверо-Чернігівського краю, народні традиції, культурно-мистецьке життя та діяльність його видатних персоналій зберігаються у пам’яті народній; споконвічні традиції відновлюються та отримують сучасний розвиток завдяки потужному мистецькому фестивальному рухові.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура