Пірус Т. П.,
завідувач навчально-наукової
лабораторії з етнології Поділля
Пірус К. Л.,керівник фольклорно-етнографічного
колективу "Душі криниця"
Вінницького ДПУ
ім. Михайла Коцюбинського

У 1993 році у Вінницькому державному педагогічному інституті з ініціативи доцента кафедри культури Л. С. Мельничук був створений Народознавчий центр. Через 2 роки при центрі з’явився фольклорно-етнографічний колектив "Душі криниця", керівником якого стала Л. С. Мельничук. До його складу увійшли студенти музично-педагогічного факультету, а згодом й інших підрозділів університету. Учасники колективу побували в експедиціях, збираючи цікавий етнографічний та фольклорний матеріал, зустрічались неодноразово у стінах рідного навчального закладу з відомими в краї етнографами та фольклористами, виконавцями українських народних пісень: А. Бурсою, С. Творун, А. Мудлою, В. Сторожук та іншими.

У 2005 році Народознавчий центр було реорганізовано у навчально-наукову лабораторію з етнології Поділля, а фольклорно-етнографічний колектив залишився в її складі. Сьогодні в ньому переважно беруть участь студенти Інституту історії, етнології і права ВДПУ ім. М. М. Коцюбинського.

На протязі майже 15 років колектив "Душі криниця" відіграє важливу роль у навчально-виховному процесі, у формуванні позитивного ставлення студентської молоді до музичної культури українського народу, до його традицій, звичаїв та обрядів. У різний час студентський колектив здобував перемоги в кількох конкурсах та фестивалях, брав участь у мистецьких та етнографічних заходах в обласному центрі, у м. Києві, у Музеї народного побуту та архітектури (с. Пирогів Київської області). Стало традиційним проведення колективом різноманітних етнографічних свят: "Подільські вечорниці", "Великдень на Поділлі", "Благослови, мати, весну зустрічати" та інших.

Традиційно колектив є активним учасником Днів народознавства в університеті, які проводяться щороку у жовтні та квітні, студентського ярмарку "Подільська осінь", різноманітних інститутських, університетських, міських та обласних заходів, підтримує тісні зв’язки з базовими школами № 8 та № 30 м. Вінниці, Бушанською (Ямпільський район Вінницька область).

Тісно співпрацює навчально-наукова-лабораторія з етнології Поділля та колектив "Душі криниця" з Вінницьким обласним центром народної творчості. У 2007 та 2010 роках колектив "Душі криниця" брав участь у Всеукраїнському фестивалі народного мистецтва "Великодня писанка".

Таким чином, фольклорно-етнографічний колектив "Душі криниця" став важливим підрозділом ВДПУ ім. М. М. Коцюбинського, який відроджує та зберігає традиційну культуру українського народу, здійснює вагомий внесок у навчально-виховний процес в університеті.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура