Синекоп Л. О.,
директор школи-дитячого садка
імені Софії Русової

Музей в розумінні сучасних зарубіжних музеологів – особливе освітнє середовище. В музей ідуть не для того, щоб побачити найбільшу статую, найбільшу дорогоцінну колекцію тощо. В роботі зі школярами та дошкільниками зарубіжні музеї роблять ставку на розвиток уявлень дітей на світ, здібності спостерігати, класифікувати інформацію. Широко практикуються активні форми пізнання в процесі будь-якої діяльності, вільний обмін враженнями.

Мають досвід з цього питання такі країни, як Угорщина, Німеччина, Чехословаччина, Румунія, Америка, Росія. Цікава музейна педагогіка за кордоном. Давно виникли дитячі музеї в Америці: перший дитячий музей відкритий в Брукліні (1899 р.), потім в Бостоні (1913 р.), в Детройті (1917 р.) та інших містах.

Музей, в нашому баченні, - колиска нації. Наш музей Софії Русової відкриває унікальну можливість побачити становлення українського дошкілля в Україні, відкриття перших дитячих садочків, виховання справжніх українців на концепції національного виховання Софії Русової. Основною метою музею є служіння освіті та розвитку дітей.

Музей збагачує дітей емоційними враженнями від зовсім нових, невідомих предметів, які вони ніколи не зустрічали та і не могли зустріти в навколишній дійсності. Це надзвичайно розширить дитячий світогляд, поглибить його уявлення про навколишній світ.

Одна з основних ідей полягає в тому, щоб захопити самих дітей до створення музею, навчити їх через самостійну діяльність цінувати і берегти предмети, які лишилися від прийдешніх поколінь. Наш музей створений з тих предметів, які дарували нам однодумці, громадські діячі, видавництва, батьки, а також архівні матеріали, які вдалося зібрати працівниками закладу. Музей став місцем освіченості не лише дітей, а й дорослих.

Робота з дошкільниками і молодшими школярами – одна з актуальних і найбільш складна проблема. Диференційний підхід до дитячої аудиторії вимагає знання психології дитини. Співпраця музейного працівника, педагога, психолога дає результативність в роботі з дітьми.

Основними напрямками діяльності музею на сучасному етапі є: 1) робота з музейною аудиторією, яка спрямована на ціннісні відносини до культурної спадщини і прищеплення смаку до музейних цінностей; 2) розвиток здібностей сприймати музейну інформацію мовою музейних експонатів; 3) виховання емоцій, розвиток фантазії і уявлення, активності; 4) створення в музеї умов, при яких робота йшла б найбільш ефективно; 5) використання і популяризація нових освітніх технологій у формі окремих проектів.

Зміст напрямків культурно-освітньої діяльності здійснюється різноманітними формами: лекція, екскурсія, консультація, наукові читання, літературні вечори, кіносеанси, зустріч з цікавими людьми, свята, концерти, конкурси й вікторини, персональні виставки дітей і дорослих, клуби, гуртки тощо.

В сучасних умовах культурно-освітня діяльність зорієнтована на особистість потенціального і реального музейного напрямку. В зв’язку з цим можна визначити такі напрями музею, як інформування, навчання, розвиток творчих здібностей, спілкування, відпочинок.

Традиційно, найбільш популярними для дітей лишаються групові відвідини музею. Їх педагогічний успіх багато в чому залежить від компетентності педагога (вчителя чи вихователя), від уміння зорієнтуватися в нестандартній ситуації, а також здібності заінтригувати групу, клас попередньою розповіддю про музей.

Отже, музей як скарбниця освітніх і педагогічних надбань, є провідним пошуковим, методичним, науково-дослідним та пропагандистським центром серед закладів освіти.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура