Червенко К. М.,
здобувач НАКККіМ

Довгий час в Україні не приділялось достатньої уваги професійній підготовці фахівців з дизайну. Не дивлячись на те, що українці протягом історії нації прикрашали свій побут, але професійно цим займатись.

І готувати фахових спеціалістів в нашій країні стали порівняно недавно. Що неможна сказати, наприклад, про європейські країни, в яких культура підготовки фахівців в цьому напрямі давня і вже має свої традиції.

Також, треба відзначити пострадянські країни, які перебувають, стосовно цього питання близько до нашої країни.

Тільки останні десятиліття відзначаються цікавістю до естетики побуту (мається на увазі художнє рішення інтер’єру, ландшафту та т. ін.), почалась фахова підготовка спеціалістів, науковими дослідженнями в цій галузі займаються психологія, педагогіка, мистецтвознавство, культурологія.

Нажаль, в Україні, порівняно з Росією, більш повільно йде цей процес.

Питання естетики побуту, дизайну в останні кілька років розглядається Київським, Харківським та Запорізьким вищими навчальними закладами та являється предметом наукових досліджень цих Вузів.

На Україні налічується біля 73 закладів, що займаються підготовкою фахівців з дизайну.

Навчальні заклади, що надають освіту з дизайну, розташовані у різних містах країни: Ужгород, Мукачеве, Вінниця, Хмельницький, Харків, Київ, Львів, Херсон, Луганськ, Луцьк, Полтава, Рівно, Умань, Чернігів, Тернопіль, Житомир, Донецьк, Одеса, Сімферополь та ін.

Слід відзначити, що біля 50 з них мають, вищий, 4-й рівень акредитації.

Навчальні заклади пропонують отримати освіту за фахом "Дизайн", "Дизайн середовища", "Дизайнер зачісок", "Моделювання швейних виробів", "Дизайн архітектурно-просторового середовища", "Дизайн інтер’єру та меблів", "Дизайн ландшафту", "Дизайн інтер’єру", "Дизайн зачісок та макіяжу", "дизайн стилю та візажу", "дизайн одягу", "дизайн комп’ютерної графіки", "дизайнер ландшафту та садово-паркового мистецтва".

Форма навчання в вищезазначених Вузах частіше денна та заочна, інколи – дистанційна. В навчальних закладах є бібліотеки, гуртожитки.

Для вступу на більшість спеціальностей з дизайну абітурієнтам необхідні сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти з мови та виконати творче завдання.

Слід відзначити окремо навчальні заклади, що розташовані в столиці України, місті Києві.

Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Бойчука. Має 3 рівень акредитації. Факультет дизайну створено на базі відділення Київського Художньо-промислового технікуму. Підготовка фахівців-дизайнерів за спеціалізаціями: графічний дизайн (художнє оформлення), промисловий дизайн (художнє конструювання) та пізніше дизайн середовища розпочалася 1962 року після реорганізації колишнього Київського училища декоративно-прикладного мистецтва у Київський художньо-промисловий технікум.

Перший випуск фахівців дизайну відбувся у 1965 році. Так розпочався процес становлення дизайн-освіти в Україні.

Інститут реклами. Має 3-4 рівень акредитації. Представництва цього інституту працюють в 10 містах України.

Факультет дизайну в цьому Вузі було засновано у 2000 році. Готує фахівців за спеціалізація ми: графічний дизайн і реклама (комп’ютерна графіка, WEB-дизайн, дизайн середовища(дизайн інтер’єру),промисловий дизайн (ергодизайн), ландшафтний дизайн.

Мистецький інститут Художнього моделювання і дизайну 3 рівень акредитації. У програмі навчання з усіх напрямків лекції: з історії мистецтв, рисунку, живопису, композиції, кольорознавства, комп’ютерної графіки, а також практичні заняття з використанням ексклюзивних технік та технологій: батик, вітраж, фреска, фітодизайн тощо. Київський національний університет Культури і мистецтв.4 рівень акредитації. Має факультет дизайну та індустрії моди.

Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури заснована у грудні 1917 року.

Українська академія мистецтва стала передумовою довгоочікуваної організації художньої освіти в Україні.

Факультет образотворчого мистецтва – готує фахівців з живопису, графіки, графічного дизайну, скульптури, театрально-декораційного мистецтв.

Нині в академії навчається близько 800 студентів, у тому числі 30 – із зарубіжних країн.

Київський університет імені Бориса Грінченка IV рівень акредитації. Університет створено шляхом реорганізації Київського міжрегіонального університету удосконалення вчителів імені Б. Д. Грінченка.

Кафедра образотворчого мистецтва і дизайну. Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв IV рівень акредитації, Має факультет дизайну і ландшафтного мистецтва.

Регіональні структури: Рівненський, Житомирський, Вінницький факультети, Херсонське відділення, Камянець-Подільський, Канівський і Теребовлянський навчально-консультативні пункти.

Міжнародний інститут моди і дизайну КАПМ ІІІ рівень акредитації. Факультети: дизайнер зачіски та макіяжу, дизайнер стилю і віражу, дизайнер одягу, дизайнер комп'ютерної графіки, дизайнер інтер’єру.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура