Шевченко Т. М.,
директор ДНЗ № 518 м. Києва
,методист-кореспондент ІППО КУ
імені Бориса Грінченка

Уся моральність людини полягає в її намірах. Ці слова Жан-Жака Руссо стали девізом, який допоміг колективу дошкільного навчального закладу, що на вул. Світлицького, створити кімнату-музей як частину предметно-розвивального середовища. Коли на маршрутних автобусах побачили табличку "Вулиця Світлична", здивувало, що люди на знають прізвища відомого українського художника. Пізнати якомога більше, з любов’ю і умінням передати знання дітям, залучити до цієї справи батьків, громадськість, створити таке середовище у дитячому садку, де б формувалася у дітей художня культура, виховувалась любов до України та українського народу, до його національної спадщини, почуття гордості за Батьківщину – таку мету поставив педагогічний колектив ДНЗ № 518 майже десять років тому. Опрацювавши деяку літературу і ближче познайомившись з творчістю Григорія Світлицького, вирішили познайомити з нею дітей садочку та їх батьків, створивши повноцінний музей у закладі.

Обов’язковою умовою створення й діяльності музею є наявність дієвого активу. У нашому закладі – це рада музею. До її складу входять директор, вихователь-методист, активні члени колективу. Першим з найважливіших науково-організаційних завдань стала розробка концепції музею, яка б обґрунтовувала актуальність експозиційної тематики – це різногранна творчість славнозвісного співвітчизника Григорія Петровича Світлицького (1872 —1948) – професора, музиканта, композитора, лялькаря, і, саме головне, першого народного художника УРСР (1946), з картинами якого – пейзажі, портрети, натюрморти є сенс знайомити дітей дошкільного віку. Потім був визначений основний перелік документів, куди входить акт обстеження музею, графік роботи, уніфікований паспорт, наказ про відкриття музею, рада музею, протокол загальних зборів про відкриття, інвентарна книга. Розроблено Положення про музей, де визначені назва, мета, основні завдання, створення та організація роботи музею, керівництво його роботою, облік та збереження фондів.

Наукова підготовка експозиції включала в себе відвідування меморіального будинку-музею Г. Світлицького, знайомство з родиною, їх сімейним архівом, відвідування музеїв м. Києва, листування з адміністраціями музеїв Луганську, Вінниці, Донецьку та Санкт-Петербургу. Після організації екскурсій до музеїв, опрацювання листів-відповідей, спілкування з родиною відомого майстра був розроблений перспективний план заходів з урахуванням різнобічності творчості відомого майстра. У перспективний план входить робота з педагогами, дітьми, батьками. Серед заходів були сплановані і екскурсії для вихователів до музеїв м. Києва, де експонуються картини, і анкетування батьків та громадськості, і розроблення конспектів організованих видів діяльності з малюками. Від студентів Київського національного університету будівництва і архітектури отримали макет родинної садиби Григорія Світлицького, власноруч виготовлені скульптурки-іграшки до казок. Але неоціненна допомога була внесена родиною художника. Саме завдяки їм у фонді музею з’явилися оригінальні речі. Це і іграшки для лялькового театру, яким керувала донька Валентина, і альбом з фото цього ж театрального гуртка. Маємо автентичні речі – ноти до етюду "Берізка" і ескіз берізки, виконані власноруч Григорієм Петровичем. На почесному місці розміщені речі Григорія Петровича та копія автопортрету.

Експозиція нашого музею оформлена тематично, відповідно жанрів мистецтва і багатогранності творчості митця. Це пейзажі, натюрморти, портрети, побутові сцени, ілюстрації до казок, живопис за творчістю Т. Шевченка тощо. Оскільки Г. Світлицького називають "батьком місячної ночі" за те, що нікому так майстерно не вдалося освоїти техніку передавання місячної ночі, особливе місце посідає підборка "Нічні світила".

Наш музей функціонує вже 8 років. На його відкриття приїздила родина художника. Це дуже творча багатогранна сім’я. Внук Гуляницький Олексій Феодосійович – головний диригент симфонічного оркестру Криму. Правнуки Григорія Петровича – Гуляницький Олексій Олексійович – викладач класу скрипки Московської консерваторії, Гуляницький Юрій Олексійович – перекладач, живе в Фінляндії, Гуляницька, а нині Линьова Ірина Олексіївна – науковий співробітник Інституту лідерства КУ імені Бориса Грінченка.

Щорічно восени у садочку відбуваються свята або розваги приурочені до дня народження Г. Світлицького – "Свято вулиці", "Квітка талантів", "Наша рідна вулиця" тощо. Учасниками цього дійства є дошкільнята, їх батьки, педагоги, наші випускники – школярі. У день народження відомого художника проводимо День відкритих дверей. Нашими відвідувачами є діти сусідніх шкіл, батьки, жителі сусідній будинків, члени громадських організацій. Приємним був той факт, що до нас звернулася жителька-пенсіонерка. Вона просила допомоги поділитися матеріалами про Г. Світлицького. Ця активістка проводить засідання для пенсіонерів з метою ознайомлення з відомими людьми. Вона дізналася про наш музей і її зацікавили нові матеріали.

Музейна діяльність вийшла за межі маленького приміщення. Наша робота зацікавила друзів-колег. Коло однодумців з кожним роком розширюється. Ми розвиваємо партнерські зв’язки з м. Ужгородом (ДНЗ "Ластовічка"), м. Переаслав-Хмельницьким (ДНЗ "Любавонька").

Постійно обмінюємося досвідом. Раз-два на рік проходять спільні семінари, педагогічні ради, на яких ділимося педагогічними ідеями. Щорічно організовуємо виставку "Малюємо за творчістю Г. Світлицького", друкуємо матеріали роботи з питань музейної педагогіки у фахових виданнях.

У 2009 році наш музей отримав свідоцтво про реєстрацію при навчальному закладі у сфері управління Міністерства освіти і науки України. У 2010 році брали участь у Всеукраїнському педагогічному астрономічному фестивалі, де виступали з доповіддю на тему "Космічні світила в творчості Г. Світлицького".

Ми і надалі бажаємо розширювати зв’язки з педагогічними колективами України. У планах маємо розширення зв’язків з музеями не тільки України, а й ближнього і дальнього зарубіжжя. Музейна педагогіка стала предметом досліджень науковців і дієвим засобом розвитку маленької особистості.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура