Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Водохреще


Водохреще (Йордан) – Водохрестя, Водохреща, Водохрища, Водохрещі, Хрещення – народні назви християнського свята Святого Богоявлення (Богоявлення – Хрещення Ісуса Христа на річці Йордан або ще Хрещення Господнього), що припадає на 6/19 січня. Обрядовість цього свята і вірувань, пов’язаних з ним, відбивають загальну символіку творення щасливого (передусім урожайного) нового року. Адже за народними повір’ями, річкова вода набуває в цей час особливої сили, тому що в ній купався сам Господь. Опівночі під Водохреща вода начебто перетворюється на вино, а набрана з річки йорданська вода здатна зцілювати найтяжчу хворобу. Тому свяченою водою окроплювали хату, тік, стайні і все обійстя, щоб відвернути нечисту силу. Її вживали від хвороб, особливо щодо дітей. Старі люди змивали нею голову, щоб не боліла, та промивали очі, молодші купалися в ополонці.

 1. Де святили воду (в церкві, на річці, в ставку)?
 2. Чи вирубували з льоду хрести? Чи поливали їх (буряковим квасом, натирали буряком)? Чи робили з льоду престол?
 3. Чи ставили ворота? Чим їх прикрашали? Чи ставили поруч з прорубом сосни? Для чого?
 4. Чи влаштовували на льоду фуркала (катання на санчатах) для молоді?
 5. Чи варили на Водохреще кутю? Як її називали?
 6. Чи стріляли з пістолів, рушниць (проганяли кутю)? Як проганяли святки?
 7. Яких пісень співали на Водохреще? Чи співали ще колядок?
 8. Як використовували свячену воду? Чи окроплювали цього дня нею обійстя? Де її зберігали?
 9. Хотілося б уточнити, чи купалися цього дня у прорубах?
 10. Якщо не замерзає вода у водоймищах цього дня, то де освячують воду? Як в таких випадках відбувається це обрядодійство?
 11. Які повір’я пов’язані з цим святом? Чи звертають увагу цього дня на природу? З чим це пов’язують (з врожаєм, з швидким приходом весни, морозами тощо)? Чим завершувалось святкування Водохрещ (гостями, сімейною вечерею)?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура