Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Демонологія


Демонологія – міфічні уявлення про злих духів (демонів), що виникли на основі первісної віри в такі сили. В давні часи слов’янські вірування у надприродні сили були досить розвиненими, бо людина навколо себе бачила цілий світ вищих істот, у її уяві все було одухотворене й персоніфіковане (річка, болото, потік, криниця, джерело, гори, рослини, тварини, ліси, гаї тощо). Народ вважав, що неврожай, голод, затемнення небесних світил, злива, град, завірюхи, буря, холод, посуха та інші зміни природи – все це зло в природі чинять злі духи, щоб нашкодити людям (це роблять також злі люди, що можуть наврочити або нанести будь-яку іншу порчу).

Вірили в те, що деякі з цих сил бояться: кукурікання півня, брехання пса, а пізніше стали боятися церковного дзвону, ладану, а особливо хреста, і тому їх можна заклинати, залякувати, обманювати. Вважалося, що нечиста сила любить прірви, безодні, бур’яни, пустки, порожні покинуті хати (тут вона справляє свої гуляння вночі, аж хата ходом ходить). Також вважаємо, що нечиста сила любить гуляти при молодому місяці, а надто – при його народженні; та й те, що все нечисте лине до здохлого. З бігом часу головною злою силою став чорт, що зветься ще дияволом, сатаною, демоном, нечистою силою.

Під демонологією розуміли уявлення українців про злих духів (демонів), що дійшли до нас з давніх часів. А демони виступають у ролі фантастичних істот, які могли перевтілюватися у різних тварин (цапа, коня, собаку, вовкулаку тощо), з’являтись в образі парубків і свататись до дівчат. Вважалось, що чорти, як і люди, народжуються, одружуються, але ніколи не вмирають. На них перетворюються нехрещені померлі діти. Вірили в те, що дуже часто чорти викрадають людських дітей і підкидають своїх. А також, що від чорта пішли всі нечисті духи на землі («водяники», «болотяники», «лісовики», «польовики», русалки, мавки, потерчата, перелесники, вовкулаки, домовики, відьми, чаклуни тощо).

 1. Про яку «нечисту силу» розповідали у вашій місцевості (чорти, домовики, русалки, мавки, відьми, упирі, вовкулаки, перевертні, перелесники)? Як на них у вас кажуть?
 2. Який вигляд, на вашу думку, мав чорт? Чи бачили ви чорта? Як уникали зустрічі з чортом? Як боролися з ним? Чи захищалися чим від нього? Які слова примовляли, якщо ввижався чорт?
 3. Хто такий домовик? Що віщує поява домовика? Як з ним можна порозумітися? Чи допомагали вони господарям? Якої шкоди могли заподіяти домовики, якщо не вживалися з господарем?
 4. Чи чули ви про русалок? Як виглядали русалки? Яких оберегів вживали проти них? Які звичаї були пов’язані з русалками? Яких пісень співали русалки? Чи поділяли русалок на житніх, польових, лісових, водяних?
 5. А хто такий водяник? Хто і як його бачив?
 6. Як виглядали мавки? Чому їх боялися? Як застерігаються від зустрічі з мавкою?
 7. Чи розповідають у вас про лісовиків? Хто такий лісовик? Який він мав вигляд?
 8. Чи були у селі відьми? Чи розрізняли відьом «родимих» і «навчених»? Якщо розрізняли, то за якими ознаками? Як до них ставилися? Чи боялися їх? Чи наводили відьми порчу на людей, тварин? Як захищалися від них? Яким чином відьми передавали своє уміння? Чи передавали? Якщо передавали, то коли саме (перед смертю чи раніше)? Коли помирали відьми, що їм робили?
 9. А хто такий перелесник? Чи часто говорять про нього?
 10. Хто і з яких причин міг після смерті стати упирем?
 11. А кого називали вовкулаком? Через що його так називали? Який він мав вигляд? Чи боялися його? Чи лякали ним дітей?
 12. Кого називали перевертнем і чому? Яких заходів вживали проти перевертнів?
 13. Які ще «злі сили» могли жити у хаті, хліві, у полі, в лісі, на болотах; у озерах, річках? Як вони виглядають? Розкажіть про їх походження? Як «злі сили» поводяться з людьми? Чим вони займаються? Чи уживаються з людьми? Як довго знаходяться поруч? Хто із них найнебезпечніший? Чи можна їх проганяти з хати? Якщо не можна, то чому? Чому вони заселяються в будівлі і з чим це пов’язано? Чи вони живуть в кожній господі?
 14. Яка ваша думка щодо іншої сили та її впливу на людину? Чи вірите ви самі в це?

Пам’ятка:
Запишіть від селян різного віку досліджуваної місцевості інформацію про «злі сили» та жанри народнопоетичної творчості – повір’я, прикмети, приказки, казки, небилиці, загадки, легенди, перекази.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура