Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Дитячий фольклор


Дитячий фольклор – за визначенням А. Іваницького, – це «багатожанрова система, що складається із прозових, речитативних, пісенних та ігрових творів. До дитячого фольклору зараховують, як творчість самих дітей, так і твори, що виконуються для дітей дорослими. Такий поділ виникає з того, що ігрові і ритміко-інтонаційні можливості дітей залежать від віку. У ранньому віці (з перших днів народження, і десь до трьох – трьох з половиною років) емоційний, моторний і розумовий розвиток дитини лежить цілком на обов’язку дорослих. Дорослі виконують для дітей раннього віку колискові пісні та різні забавлянки (утішки), потішки, чукалки, пестушки, примовки, скоромовки тощо.

Другу частину дитячого фольклору становлять твори, виконувані дітьми середнього і старшого віку. До них належать твори, що співаються або ритмічно промовляються: ігрові пісні, дражнилки, лічилки, небилиці, заклички, жартівливі пісні, а також прозові приповідки, скоромовки, загадки, казки. Частина з них складена дорослими для дітей, але велика кількість – це творчість самих дітей» (Іваницький А.І. Українська народна музична творчість: Посібник для вищ. та серед. учб. закладів. – К.: Муз. Україна, 1990. – 336 с.).

  1. Чи знаєте ви місцеві колискові пісні? Чи дітям співають тепер давні колисанки? Про що найбільше співається у колисковій пісні? Від чого залежав зміст колискової пісні?
  2. Які співали у вас колядки, щедрівки?
  3. Якими словами діти намагалися накликати або відвернути дощ, викликати сонце з-за хмар, закликати весну? На яку тематику загадувалися загадки?
  4. Які побутували між дітьми загадки? Чи загадували дорослі дітям загадки?
  5. Які ігри відомі між дітьми? Чи є ігри тільки для хлопчиків, і лише для дівчаток? Від кого переймають діти навички гри? Де граються діти в переважній більшості?
  6. Чи є в грі дитини традиційна народна іграшка? Хто виготовляв, чи виготовляє їм традиційні іграшки? Чи роблять самі діти ляльки? З чого?
  7. Чи відомі вам місцеві тексти фольклору, створені дорослими для дітей? Які найчастіше жанри дитячого фольклору виконуються дітьми нині?
  8. Які казки розповідають діти у своєму колі? Чи часто читають дорослі дітям казки? Чи розповідаються казки місцевого, вигаданого змісту? Про що найчастіше розповідають у казці?
  9. Які ви можете назвати місцеві назви жанрів дитячого фольклору?

Пам’ятка:
Не забудьте записати інформацію про те, де саме і від кого інформатори чули ту чи іншу казку, колискову, скоромовку, потішку, забавлянку, небилицю, лічилку, дражнилку, жартівливу, ігрову пісню тощо (радіо, телебачення, з книжки, від старших людей, склали самі).

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура