Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010
Замовляння
Замовляння – словесна формула усної творчості, якою супроводжувались обряди та ритуали і яка, начебто, мала магічну силу та здатність впливати на оточуючий світ людей та духів з метою отримання певної користі для їх виконавця. Саме замовлянням приписувалася чудодійна сила впливу на зовнішній світ – на природу і соціальне оточення людей. Замовляння були пов’язані з уявленнями про магічну силу і дію слова на стихійні, ворожі людям явища природи, первісно поєднувались із різними обрядами. Зауважимо, що і нині залишається важко збирати замовляння, бо інформатори неохоче описують текст у поєднанні з діями.
- Чи активно побутували замовляння у вашому селі раніше? Які люди їх знали?
- Які замовляння відійшли, і в силу яких обставин? Які з них ще побутують серед певних сфер населення?
- Чи можна було переповідати замовляння?
- Як передавалися замовляння від покоління до покоління?
- Чи розрізняються між собою знахарі й чарівники? Як і від кого вони переймають замовляння? Як, кому передають свої знання?
- Які замовляння були шкідливі (злі), а які лікувальні?
- Які замовляння відомі у вашій місцевості від утрати крові, болю зубів, хвороб?
- Які взаємозв’язки замовлянь із календарними та родинними обрядами, народною медициною?
- Які ви знаєте замовляння (тексти, молитви), що промовляли люди, коли йшли в далеку дорогу, перед початком різних робіт, випіканням хліба, перед вигоном худоби на пасовища?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини
Туризм Гуцульщини -
Туризм і Культура