Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Історичні пісні


Історичні пісні – ліро-епічні фольклорні твори про конкретні історичні події, процеси та історичні особи. В історичних піснях часто оспівуються безіменні герої, але їх діяльність пов’язана з конкретним історичним періодом. За визначенням В. Хоменка, – «це твори героїчного епосу, які розповідають про конкретні, типові для певної історичної епохи події, про дії відомих в історії осіб, що виступають під власним чи набутим ім’ям. В історичних піснях нерідко йдеться і про безіменних героїв, які, проте, пов’язані з характерними подіями того чи іншого періоду суспільного життя, з подіями, конкретність яких з бігом часу стерлась і набрала узагальнення» (Українська народна поетична творчість / За ред. М. Рильського. – К.: Радянська школа, 1965). В історичних піснях відтворено справжній побут, стихії характеру, всі найтонші відтінки почуттів, хвилювань, страждань, радощів народу, вся історія народу, розкривається у всій величі загальний колорит та дух епохи.

  1. Яка тематика та проблематика місцевих історичних пісень?
  2. Які періоди життя українського народу в них відображені?
  3. Які місцеві події, конкретні історичні особи згадуються в цих піснях? Чи співають такі пісні: «Засвистали козаченьки», «Козаченьку куди йдеш?», «Ой кряче, кряче чорний ворон», «Ой на горі огонь горить», «Розвивайся сухий дубе», «Ой там, в чистім полі Василь сіно косить», «Ой спився козак, спився», «У містечку Богуславку Косовського пана», «Їхав, їхав, ой да козаченько до дівчини в гості», «Виряджала мати сина у солдати», «Ой у полі конопельки, верхи зелененькі» «Ой мала вдова сина сокола» тощо?
  4. Які історичні пісні особливо популярні у вашій місцевості (про татар, козаків, Богдана Хмельницького, Сагайдачного, Мазепу, гайдамаччину, зруйнування Запорізької Січі, про Голодомор 1932-1933 років, воєнних подій 1905, 1917)? Хто їх виконує, і з якої нагоди?
  5. Чи побутують стрілецькі, повстанські пісні вояків УПА?
  6. Скільки пісень періоду Великої Вітчизняної війни побутує в селі? Які саме пісні цього періоду виконуються? Коли саме вони виконуються?
  7. Чи складаються нові історичні пісні? Хто їх складає? Чи їх фіксують?

Пам’ятка:
Попросіть у місцевих жителів (якщо в них є) попередньо записані ними історичні пісні, створіть умови для того, щоб інформатор їх виконав, а ви змогли записати ці пісні на технічні носії у виконанні респондентів.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура