Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Катерини


Катерини (Великомучениці) день – свято Долі – за церковним календарем, свято 24 листопада / 7 грудня у пам’ять святої Катерини, з яким у народному побуті пов’язані молодіжні зібрання й ворожіння, передусім про одруження. З цим днем пов’язаний і стародавній обряд закликання Долі, коли дівчата з приготовленою спільною вечерею вилазять на ворота, і проказують: «Доле, Доле, йди до мене вечеряти!» (відгомін язичницьких жертвоприношень). На Катерини до світання дівчата зрізували гілочку вишні, ставили у воду й спостерігали, – якщо до Маланки вишня зацвіте, добра прикмета, бо і Доля дівоча цвістиме, засохне – Доля відвернеться від дівчини. Напередодні парубки постилися, щоб доля послала добру дружину. В народі свята Катерина вважається покровителькою вагітних жінок, учнів, студентів та вчених людей. Саме за погодою в цей день передбачали майбутні зміни в природі і житті людини.

  1. Якими були вечорниці на Катерини? Чи ворожили дівчата? Як?
  2. З чого кашу варили? Як закликали Долю? Чи закопували горщик каші на дорозі? Чи ставили на ворота? Як це виконували? Що промовляли? Чи вносили гілочку вишні? Ворожили тільки дівчата, чи й хлопці?
  3. Чи збиралася молодь цього вечора в одну хату?
  4. Яких пісень співали на Катерини? Чи пов’язані вони з Долею?
  5. Які танцювали танці? Чи гралися в ігри? Які? Чи розучували вже колядки?
  6. Які були повір’я, прикмети, пов’язані з цим днем?
  7. Як святкують Катерини сьогодні? Чи збереглися у вашому селі ці давні обряди?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура