Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Колядки


Колядка – обрядова різдвяна пісня, що виконується у вечір 25 грудня / 7 січня на Різдво. Раніше колядували все свято Коляди. Колядки виконувалися з вірою в те, що сказане в них про господаря та його родину обов’язково сповниться, і цим колядки наближаються до заклять, які не лише накликають щастя й здоров’я, а й відвертають нечисту силу.

Серед колядок є чимало стародавніх – зі славленням майбутнього врожаю. Найдавніші колядки космологічного типу, які оповідають про створення світу (у них фігурують космічне море, Світове дерево, птахи – творці світу, яких потім заступають сонце і місяць, пізніше – Бог і апостоли, відбувається трансформація відповідно нового світосприйняття).

Найновішу окрему групу становлять колядки з біблійною тематикою. Ходять колядувати поодинці або гуртом на чолі з «березою». Колядників, за пісні й вітання з нагоди свята Різдва Христового, раніше – народження сонця, винагороджують подарунками.

Щодо величання, то це була провідна ідея колядки та щедрівки, яка полягає в славленні дому господаря як центру Всесвіту, порівнянні його із Сонцем та Місяцем, а родину із зорями, в широкому побажанні накликати на дім, родину, господарство багатство, пошану і славу на основі віри в чудодійну силу слова. (На цій вірі засновано всі поздоровлення й прокляття).

Величання пронизані гіперболізаціями, як і всілякі весільні побажання, різні віщування з нагоди того чи іншого свята, збирання врожаю тощо. Ряджені компанії веселих молодих людей, які чинили ці обряди, називали величальниками, волочениками.

 1. Коли ходили колядувати?
 2. Як називався цей обряд?
 3. Хто ходив – «христослави» із «звіздою», гурти з «козою»? Які пісні співали?
 4. Чи готувалися групи колядників? Де і як? Як розподілялися обов’язки учасників колядування? Чи питали колядники у господаря дозволу співати? Чи були випадки заборони господарем співати, заборони обряду? Чим це мотивувалося (господаря немає вдома, хтось помер)? Де співали: у дворі, під вікнами, заходили в хату? Як про себе давали знати: стукали у вікно, розпочинали співати під вікнами? Чи зверталися з вигуками: «Є дома господар чи господиня»?
 5. Співали одну пісню для всіх, чи більше? Кому персонально співалося першому? Які пісні співали учасники гурта з «козою»?
 6. Що одержували в нагороду за колядування? Як дякували за дари?
 7. Коли останній раз ходили колядувати?
 8. Які ще свята протягом року включали до себе обряди колядування? Чи колядували на Трійцю?
 9. Які із наведених прикладів колядок та щедрівок вам відомі? Чи співали колядки та щедрівки господарю та його родині: «Стоїть же, стоїть нова світлонька», «Пан-господар, уставай з постелі», «Ой в ліску, в ліску на жовтім піску», «В пана господаря», «А в чистім полі близько дороги», «Славен, славен та пан Миколаю», «На твоєму дворі дуб гіллянистий», «Над морем глибоким», «Ворота новії, стовпи золотії», «Добрий вечір тобі, господарю», «А в цім домку, як у вінку», «Чи дома, дома, господаренько», «Чи є, чи нема господар дома», «Ой наш братчику, сідай коло нас», «Ішов, перейшов місяць по небу», «Пане, пане господару», «Ой сивая та і зозулечка», «Колєд-колєдниця», «Ластівочка-щебетушка»; – господині: «Ой ясна, красна на небі зоря», «Що у пана Василя хороша жона», «Прийшли ми, кумо, колядувати до тебе», «Ой у нашої господиньки», «А в дядька Тимка гарна жона», «Ой знати, знати, що за господиня», «Зажурилася перепелонька», «А в лузі, в лузі, а в калиновім», «Чи вдома, вдома пані бабуня», «Ой в ліску, в ліску листя на грабі»; – парубкові: «Вітер повівав», «Ой рано, рано», «Ой чий син молод та й ославився», «Їхав Павлечко через густий лісок», «Ой у неділю та пораненьку», «Ой у лужку, в лужку, на жовтім піску», «В полі, в полі плужок ходить», «Що в пана хазяїна да на його дворі», «Стояла тополя край чужого поля», «Ой рано, рано кури запіли», «Із-за гаю зеленого», «Що за гаєм, гаєм, гаєм зелененьким», «Ой дуб на березу низенько схилився», «В зеленім саде, на винограду», «Летів орел через долину», «Ой що в Бориса та на його дворі», «Стоїть яворець, тонкий, високий», «Ой в нашому селі», «Ой там за горою», «Пас Івасюньо коня вороного на траві», «Що на булані плутані коні», «Задумав Василько з весни жениться», «Там на горі а й дзвін дзвонить»; дівчині: «Ой рясна, красна в лузі калина», «Там за садом зоря сходить», «Хвалилася береза перед дубами», «Ой там коло двора кам’яна гора», «Чого, роженько, сама в городі», «Да чому ти, дівчино, гуляти не йдеш», «Дівка Мар’юшка травицю жала», «Жала Ганнуся шовкову траву на зорі», «Пасла Мариня воли в ялині», «Пасла Катруся сиві овечки», «Що в Києві да на риночку», «Під віконцем черешенька», «Дівка Олена сади садила», «Летів, летів та соколонько», «Зозуленька луговая», «По горах, горах, сніги полягли», «По горі, горі пави ходили», «Що в полі, в полі стояла сосна», «А в нашого пана серед поля древо», «Там на горонці дві зозуленьці в ячмені», «Прилетіла ластівонька»?
 10. Які групи мотивів (хліборобські, мисливські, військові, казково-фантастичні, весільні, біблійно-релігійні) найчастіше виконувалися у вашій місцевості? Які з них співають нині? Чому?
 11. Чи збирається тепер молодь колядувати гуртами? Як нині перевдягаються в ряджених чи ні? Які елементи старинного обрядодійства збереглися донині?
 12. Хто найбільше колядує діти чи дорослі? Чим обдаровують колядників? З чим це пов’язано?
 13. Якого змісту (церковного чи побутового) співаються колядки? Які колядки співають у церкві?

Пам’ятка:
Запишіть які (народні, церковного змісту, новотвори тощо) колядки і для кого (дівчині, хлопцю, господарю, господині тощо) вони виконувалися.
Спробуйте під час запису разом з респондентами класифікувати колядки.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура