Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010
Колядки
Колядка – обрядова різдвяна пісня, що виконується у вечір 25 грудня / 7 січня на Різдво. Раніше колядували все свято Коляди. Колядки виконувалися з вірою в те, що сказане в них про господаря та його родину обов’язково сповниться, і цим колядки наближаються до заклять, які не лише накликають щастя й здоров’я, а й відвертають нечисту силу.
Серед колядок є чимало стародавніх – зі славленням майбутнього врожаю. Найдавніші колядки космологічного типу, які оповідають про створення світу (у них фігурують космічне море, Світове дерево, птахи – творці світу, яких потім заступають сонце і місяць, пізніше – Бог і апостоли, відбувається трансформація відповідно нового світосприйняття).
Найновішу окрему групу становлять колядки з біблійною тематикою. Ходять колядувати поодинці або гуртом на чолі з «березою». Колядників, за пісні й вітання з нагоди свята Різдва Христового, раніше – народження сонця, винагороджують подарунками.
Щодо величання, то це була провідна ідея колядки та щедрівки, яка полягає в славленні дому господаря як центру Всесвіту, порівнянні його із Сонцем та Місяцем, а родину із зорями, в широкому побажанні накликати на дім, родину, господарство багатство, пошану і славу на основі віри в чудодійну силу слова. (На цій вірі засновано всі поздоровлення й прокляття).
Величання пронизані гіперболізаціями, як і всілякі весільні побажання, різні віщування з нагоди того чи іншого свята, збирання врожаю тощо. Ряджені компанії веселих молодих людей, які чинили ці обряди, називали величальниками, волочениками.
- Коли ходили колядувати?
- Як називався цей обряд?
- Хто ходив – «христослави» із «звіздою», гурти з «козою»? Які пісні співали?
- Чи готувалися групи колядників? Де і як? Як розподілялися обов’язки учасників колядування? Чи питали колядники у господаря дозволу співати? Чи були випадки заборони господарем співати, заборони обряду? Чим це мотивувалося (господаря немає вдома, хтось помер)? Де співали: у дворі, під вікнами, заходили в хату? Як про себе давали знати: стукали у вікно, розпочинали співати під вікнами? Чи зверталися з вигуками: «Є дома господар чи господиня»?
- Співали одну пісню для всіх, чи більше? Кому персонально співалося першому? Які пісні співали учасники гурта з «козою»?
- Що одержували в нагороду за колядування? Як дякували за дари?
- Коли останній раз ходили колядувати?
- Які ще свята протягом року включали до себе обряди колядування? Чи колядували на Трійцю?
- Які із наведених прикладів колядок та щедрівок вам відомі? Чи співали колядки та щедрівки господарю та його родині: «Стоїть же, стоїть нова світлонька», «Пан-господар, уставай з постелі», «Ой в ліску, в ліску на жовтім піску», «В пана господаря», «А в чистім полі близько дороги», «Славен, славен та пан Миколаю», «На твоєму дворі дуб гіллянистий», «Над морем глибоким», «Ворота новії, стовпи золотії», «Добрий вечір тобі, господарю», «А в цім домку, як у вінку», «Чи дома, дома, господаренько», «Чи є, чи нема господар дома», «Ой наш братчику, сідай коло нас», «Ішов, перейшов місяць по небу», «Пане, пане господару», «Ой сивая та і зозулечка», «Колєд-колєдниця», «Ластівочка-щебетушка»; – господині: «Ой ясна, красна на небі зоря», «Що у пана Василя хороша жона», «Прийшли ми, кумо, колядувати до тебе», «Ой у нашої господиньки», «А в дядька Тимка гарна жона», «Ой знати, знати, що за господиня», «Зажурилася перепелонька», «А в лузі, в лузі, а в калиновім», «Чи вдома, вдома пані бабуня», «Ой в ліску, в ліску листя на грабі»; – парубкові: «Вітер повівав», «Ой рано, рано», «Ой чий син молод та й ославився», «Їхав Павлечко через густий лісок», «Ой у неділю та пораненьку», «Ой у лужку, в лужку, на жовтім піску», «В полі, в полі плужок ходить», «Що в пана хазяїна да на його дворі», «Стояла тополя край чужого поля», «Ой рано, рано кури запіли», «Із-за гаю зеленого», «Що за гаєм, гаєм, гаєм зелененьким», «Ой дуб на березу низенько схилився», «В зеленім саде, на винограду», «Летів орел через долину», «Ой що в Бориса та на його дворі», «Стоїть яворець, тонкий, високий», «Ой в нашому селі», «Ой там за горою», «Пас Івасюньо коня вороного на траві», «Що на булані плутані коні», «Задумав Василько з весни жениться», «Там на горі а й дзвін дзвонить»; дівчині: «Ой рясна, красна в лузі калина», «Там за садом зоря сходить», «Хвалилася береза перед дубами», «Ой там коло двора кам’яна гора», «Чого, роженько, сама в городі», «Да чому ти, дівчино, гуляти не йдеш», «Дівка Мар’юшка травицю жала», «Жала Ганнуся шовкову траву на зорі», «Пасла Мариня воли в ялині», «Пасла Катруся сиві овечки», «Що в Києві да на риночку», «Під віконцем черешенька», «Дівка Олена сади садила», «Летів, летів та соколонько», «Зозуленька луговая», «По горах, горах, сніги полягли», «По горі, горі пави ходили», «Що в полі, в полі стояла сосна», «А в нашого пана серед поля древо», «Там на горонці дві зозуленьці в ячмені», «Прилетіла ластівонька»?
- Які групи мотивів (хліборобські, мисливські, військові, казково-фантастичні, весільні, біблійно-релігійні) найчастіше виконувалися у вашій місцевості? Які з них співають нині? Чому?
- Чи збирається тепер молодь колядувати гуртами? Як нині перевдягаються в ряджених чи ні? Які елементи старинного обрядодійства збереглися донині?
- Хто найбільше колядує діти чи дорослі? Чим обдаровують колядників? З чим це пов’язано?
- Якого змісту (церковного чи побутового) співаються колядки? Які колядки співають у церкві?
Пам’ятка:
Запишіть які (народні, церковного змісту, новотвори тощо) колядки і для кого (дівчині, хлопцю, господарю, господині тощо) вони виконувалися.
Спробуйте під час запису разом з респондентами класифікувати колядки.
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини
Туризм Гуцульщини -
Туризм і Культура