Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Ліричні пісні


Ліричні пісні (любовні пісні) – чисельно найбільша група родинно-побутових пісень, в яких оспівуються почуття й переживання закоханих. За Ф. Колессою, це пісні в яких «Любов оспівується в різних фазах і перипетіях, від її зародин із одного погляду чи усміху аж до щасливого, а частіше трагічного закінчення. Вражає широка скаля (обсяг) любовних почувань і настроїв та величезне багатство мотивів, що їх можна б зібрати в такі групи: а) залицяння, вірна любов, туга, прикликування милого (милої); дожидання, сходини, любовні розмови; б) вороги, обмова, гніви, перешкоди з боку родини; від’їзд милого, прощання, розлука, самота дівчини, вісти; в) милий не любить, покидає; жаль дівчини, бажання смерті, поклін ворогам, розлучниці; любка невірна, обдурює парубка, відкидає його гостинці, стає з іншим до шлюбу; г) зведення дівчини, втрата вінка, неслава» (Колесса Ф. Українська усна словесність. – Львів, 1938). З усіх різновидів народної лірики любовні пісні найбільш відверто відображають душевний стан особистості, її настрої і переживання, нерідко сумні й драматичні.

 1. Який ідейно-тематичний склад пісенної лірики обстежуваного села?
 2. Які види ліричних пісень поширені в даній місцевості (суспільно-побутові ліричні пісні (жартівливі і сатиричні, танцювальні, коломийки, частушки) та родинно-побутові – (дитячі та пісні дорослих для дітей, колискові, про кохання, про жіночу долю і родинне життя, вдівство, сирітство), їх підвиди – козацькі, чумацькі, заробітчанські, любовна лірика (зародження почуттів, взаємна любов, думки про одруження), кохання та майнова нерівність (батьки на перешкоді закоханим, вороги-розлучники, розлука, підмова і зрада, нещасливе кохання), сімейно-родові стосунки (любов і злагода в сім’ї, жаль за батьківським домом, лиха свекруха, життя з нелюбом, лихий чоловік, п’яниця, подружня зрада, сирітство, вдівство, мати) тощо?
 3. Чи співаються у вашому селі ліричні пісні з мотивами про родину, рід, розлуку з родом та тугу за ним, матір (батька) та дорослих дітей, свекра і невістку, тещу й зятя, подружнє життя в злагоді?
 4. А можете пригадати ліричні пісні, в яких співається про нещасливе подружжя (незгоду, лихого чоловіка, нелюба, нелюбу жінку, подружню невірність, чоловіка-п’яницю чи жінку-п’яницю, братів і сестер)?
 5. Чи співають ліричні пісні в з мотивами про сирітство, вдову, лиху долю, змарновані літа, самотність?
 6. У скількох варіантах виконуються ліричні пісенні з однаковою назвою пісні, але зміною тексту або – навпаки?
 7. Які умови виконання пісень?
 8. Які найпопулярніші виконавці? Яка манера виконання ліричних пісень?
 9. Які пісні виконують соло і які – хором? Які виконують переважно чоловіки, а які – жінки?
 10. Чи є загальновідомі виконавці ліричних пісень? Звідки вони черпають репертуар? Чи впливає на репертуар радіо, телебачення, художня література?
 11. Які пісні літературного походження зустрічаються в репертуарі сільських виконавців?
 12. Чи відомі населенню автори пісень літературного походження?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура