Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Маковія


Маковія – народні назви дня, які припадають (1/14 серпня), коли відзначається церковне свято мучеників Маккавеїв. В народі називають свято Першого Спаса (Спас на воді, Мокрий Спас). Тому на цей Спас святили воду, осінні квіти, різне зілля, вінки з жита, мак. Засушені квіти, освячені на Спаса, зберігалися до Благовіщення, коли дівчата вплітали їх у коси (щоб волосся не випадало). На цей Спас обов’язково випікали коржики з маком, які обливали медовою ситою. Після цього дня розпочинався Успенський піст.

На Перший Спас відбувалися проводи літа і розпочиналася перша сівба озимих культур. За народними спостереженнями, саме на Маковія відцвітають троянди, падають на трави перші холодні роси і починають відлітати ластівки. Кажуть у народі, що ластівки: «Весну починають і осінь накликають».

  1. Як святкували у вас Маковія? Чи ходили напередодні, на день праведного Євдокима збирати трави? Хто ходив збирати? В який час дня (ранком, коли ще є роса, вдень чи вечері) збирали трави? Чи перев’язували їх житнім чи пшеничним вінком? Чи обов’язково стромляли головки маку і воскову свічку? Який використовували для цього мак? Чи перев’язували?
  2. Чи освячували квіти та зілля в церкві? Яке? Що з ним потім робили? Де його зберігали? При яких подіях його використовували? Чи освячували ним хату? Чи клали його в труну покійному? Якщо клали то для чого? Чи освячувався один і той же мак сім разів? Що робили з освяченим маком? Де використовувався мак-видюк? Чи вірили в силу маку?
  3. Які страви готували на Маковія? Чи випікалися коржі з маком і чим вони заправлялися?
  4. Чи влаштовували на Маковія забави молоді?
  5. Що нового з’явилося у цьому святі? З чим це пов’язано?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура