Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Святого Миколая Чудотворця


Святого Миколая Чудотворця (Миколи) – за церковним календарем, день Святого Миколи Чудотворця (у народі – Миколи Весняного, Миколи Теплого) припадає на 9/22 травня. Весняний Микола вважався днем конюхів, бо це був час першого вигону коней на пашу, це було чоловіче свято. Зимовий Микола (Миколай, за церковним календарем, день Святителя Миколая припадає на 6/19 грудня) – улюблене народне свято, під час якого варили пиво та запрошували гостей. Миколай – улюбленець, передусім західних (зокрема й західноукраїнських) дітей (до речі, Санта Клаус – етимологічно і є святий Миколай). Як про особливо шанованого в народі, про Миколу кажуть: «Микола – другий після Бога заступник». Святому Миколаю у православній церкві зводиться найбільше храмів, а по четвергах присвячується особлива служба. Популярною була в це свято складчина. Зимового Миколая (у народі – Миколу Зимного), Миколая Святителя, народ вважає захисником селян, зокрема дітей, моряків, рибаків.

  1. Як святкували зимового Миколая? Чи варили у вашій місцевості Миколаям пиво? Як вітали господаря на ім’я Миколай? Чи здійснювали об’їзд навколо села, поля? Для чого це робилося?
  2. Чи приносив Миколай дітям гостинці? Якими були гостинці? В що клали? Чи клали різочки? Для чого?
  3. Яких пісень співали на Миколая? Чи побутували театралізовані дійства на Миколая?
  4. Яких колядок співали на Миколая?
  5. Чи відомі вам легенди, перекази про Миколая?
  6. Як святкують Миколая у вашому селі? Святкують зимового чи й весняного Миколая? Як святкують весняного Миколая?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура