Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Народний театр


Народна драма, – на думку М. Грицая, – це сукупність різних за формою і способом виконання уснопоетичних творів, які складалися для театралізованої гри. Вертеп – одна з найдавніших обрядових форм українського театру. Вертеп (від старослов’янського – печера) – народний театр маріонеток, поширений в Україні, в барокову добу (ХVІІ-ХVІІІ ст.).

Дія вертепної драми відбувалася у двоповерховій «скрині», відкритій з одного боку для глядачів. На верхньому ярусі розігрувалися сюжети релігійного характеру, переважно за мотивами Різдва Христового та рятування щойно народженого Сина Божого від царя Ірода; на нижньому – інтермедії, персонажами яких переважно були Запорожець, Селянин, Дід, Баба, Панотець, Циган, Жид, Москаль, Лях тощо. До народного театру належать «Меланка», «Трон», «Коза». Особливого поширення набула «Коза» в лісовій і лісостеповій частині України.

  1. Чи був знаний у вашій місцевості звичай «перевдягання» у зв’язку із святами? Які персонажі беруть участь у «переодяганні» (маскуванні, карнавалі)? Як називаються ці персонажі? Як називають групу перевдягнених («Маланка», «Коза», «Вертеп», «Трон»)? Як називають учасників цієї групи («перебрані», «перебранці»)?
  2. Які маски, костюми і грим використовували переодягнені?
  3. Де відбувалися театралізовані обряди, ігри, карнавальні інтермедії перевдягнених?
  4. У який час ходили переодягнені?
  5. Які народні вистави розігрувались під час новорічних свят, крім відомих («Кози», «Маланки»)?
  6. Чи побутував у вашій місцевості ляльковий театр (вертеп)? Які п’єси у ньому ставилися?

Пам’ятка:
Якщо у збирача є така можливість, то йому слід повністю записати усі варіанти місцевих народних вистав, їх костюмовані наряди, атрибутику та намагатися зафіксувати їх схематично, зафотографувати, провести відеозйомку.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура