Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Проводи зими та зустріч весни


За народними віруваннями на Петра Вериги випадав останній день зими. Тому у народі казали: «На Петра Вериги зима поставить або поломить криги», «На Петра Вериги розбиваються криги». Ще лютує зима хуртовинами, ще стоять тріскучі морози і лежать великі сніги, а в повітрі вже пахне весною. Здається, що зима хоче надолужити прогаяний час, а тому й лютує. Але в народі кажуть: «Вже йде не до Різдва, а до Великодня», коли дочекалися люди Стрітення Господнього – «Стрічань». В цей день зима, кажуть, іде туди, де було літо, а літо – де була зима. Із цього часу розпочиналися обрядодійства проводів зими і зустрічі весни.

  1. Як відбувається обряд проводів зими і зустрічі весни? Коли, на вашу думку, він припадав? Чи відомий обряд «водіння Стріли»? Коли, як це робили? Чи був якийсь інший обряд зустрічі весни? Які рухливі ігри виконувалися при цьому? Хто був учасниками (молодь, діти, дорослі)? Яка в кожного роль?
  2. Чи відомі пісні про Стрілу? Як водили вулицями «Стрілу»? Чи вся молодь сходилася на центральну вулицю?
  3. Коли проводили зиму? На Благовіщення чи якийсь інший день?
  4. Які обрядодійства проводилися під час проводів зими? Хто був учасниками цього дійства? Чи був обряд рядження? Яку роль виконували рядженні?

Пам’ятка:
Не забудьте записати місцеві варіанти проводів зими і зустрічі весни, ігри, пісні, танки, обрядодійства, рядження. Обов’язково замалюйте колові і лінійні водіння гуртів навколо села, вулицями та городами села. Якщо в досліджуваній місцевості зберігся обряд водіння «Стріли», бажано здійснити відеозйомку, пам’ятаючи про те, що це явище є зникаючим.

Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура