Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Святого Василя (Новий рік)


Святого Василія (Новий рік) – Василя Великого (у народі – Василів день, Василя). За церковним календарем з цього дня розпочинається перший день нового року, який пов’язаний з народним обрядом «посівання», «засівання». Гурт хлопців ходили по хатах із зернами пшениці, жита, ячменю, вівса, гороху. Зерно розсипали по хаті, при цьому виголошуючи слова: «На щастя, на здоров’я, на Новий рік, щоб родило краще, як торік». До першого посівальника ставилися по особливому, його запрошували сісти на порозі, – «щоб кури сідали та курчат висиджували».

  1. Коли і хто ходив засівати? До кого? З чого засівали (з рукавиці, з торбинки)? Яким зерном? Чим не дозволялося «посівати»? Чому?
  2. Що примовляли при засіванні? Чи відомі вам такі посівальні пісні («Ходить Ілля на Василя», «Котився хміль з-під огорода», «Місяченьку мій братику», «Василева мати», «На щастя, на здоров’я», «Сійся, родися, жито, пшениця», «Сію, вію, посіваю»)?
  3. Чим обдаровували засівальників? Чи обирали «міхоношу»?
  4. Що робили із дарунками, якими їх обдаровували?
  5. Засівали тільки вночі чи й вдень?
  6. Хто в переважній більшості був у ролі «посівальників»: дорослі, діти? Хто і коли із них йшов посівати?
  7. Чи засівають нині? Хто? Коли? Чим їх обдаровують? Чи всіх впускають до хати засівати? З чим це пов’язано? Чи побутують відповідно цього які повір’я?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура