Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010
Святого Василя (Новий рік)
Святого Василія (Новий рік) – Василя Великого (у народі – Василів день, Василя). За церковним календарем з цього дня розпочинається перший день нового року, який пов’язаний з народним обрядом «посівання», «засівання». Гурт хлопців ходили по хатах із зернами пшениці, жита, ячменю, вівса, гороху. Зерно розсипали по хаті, при цьому виголошуючи слова: «На щастя, на здоров’я, на Новий рік, щоб родило краще, як торік». До першого посівальника ставилися по особливому, його запрошували сісти на порозі, – «щоб кури сідали та курчат висиджували».
- Коли і хто ходив засівати? До кого? З чого засівали (з рукавиці, з торбинки)? Яким зерном? Чим не дозволялося «посівати»? Чому?
- Що примовляли при засіванні? Чи відомі вам такі посівальні пісні («Ходить Ілля на Василя», «Котився хміль з-під огорода», «Місяченьку мій братику», «Василева мати», «На щастя, на здоров’я», «Сійся, родися, жито, пшениця», «Сію, вію, посіваю»)?
- Чим обдаровували засівальників? Чи обирали «міхоношу»?
- Що робили із дарунками, якими їх обдаровували?
- Засівали тільки вночі чи й вдень?
- Хто в переважній більшості був у ролі «посівальників»: дорослі, діти? Хто і коли із них йшов посівати?
- Чи засівають нині? Хто? Коли? Чим їх обдаровують? Чи всіх впускають до хати засівати? З чим це пов’язано? Чи побутують відповідно цього які повір’я?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини
Туризм Гуцульщини -
Туризм і Культура