Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Семена Стовпника


Семена – Симеона Стовпника. За церковним календарем, народні назви свята на честь преподобного Симеона Стовпника, що відзначається (1/14 вересня). На цей час припадає початок бабиного літа. Оскільки до 1700 року Новий рік починався 1 вересня, Семена називали Літопроводцем (літа – пори року і літа – року). За традицією на Семена гасили звичайний старий вогонь і запалювали живий шляхом тертя дерева об дерево. На Поліссі на це свято запалювали посвіт (світач, свічник, лучник). У ніч на Семена колись святкували весілля свічки або свято свічки (свічка у ритуальних обрядах відігравала велику роль і використовувалася у весільних обрядах як символ плідності). У давні часи цього дня справляли обстрижчини і садовили княжичів на коні. Завжди гуляння закінчувалося на вулиці. Від Семена починалися вечорниці. В цей час завершувалися всі торговельні та господарські угоди. І це був останній термін сплати державних податків. В цю пору копають картоплю, збирають баштанні культури, готують на зиму соління. Існують народні прикмети, – «на Семена ластівки ховаються в колодязь», «хто не посіє до Семена, в того життя буде злиденне»; меншає горобців, – «чорт міряє їх міркою».

  1. Чи пам’ятаєте, як на Семена (1/14 вересня) починався навчальний рік?
  2. З чим учні тоді йшли до школи (з горщиком каші)? Чи розбивали цього дня горщик з кашею (жертвоприношення богам землеробства)?
  3. Чи розпочиналися у вашому селі на Семена вечорниці та досвітки? Де вони проводилися? Якими вони були?
  4. Чи відомий у вашому селі обряд «одруження комина»? Яким він був і, якими піснями супроводжувався?
  5. Хто вносив посвіт у хату, якщо він виносився на літній період? З чого він був виготовлений? Де його у хаті розміщали? Як кріпили? Чим він прикрашався? Чи виплітали спеціальні вінки, як прикрасу лучника? Чи вірили в силу запаленого огню у посвіті? Чи побутували прикмети відповідно запалення лучини у світочі? Куди дівали посвіт, коли не використовували його? Яку роль відігравав посвіт у хаті? З якого часу перестали користуватися посвітом? Чим було його замінено?
  6. Що на Вашу думку означає прикмета щодо схованих у криниці ластівок? Чому так кажуть? З чим це пов’язано?
  7. Чому кажуть, що саме в на Семена чорт міряє мірками горобців? З чим це має зв’язок? Чи відбувалися якісь обрядодійства, пов’язані з цим святом, які відображаються в прикметах?
  8. Що ви знаєте про сплату податків із давніх-давен? Чи розповідали про це у вашій місцевості? Як ще називалося оподаткування? Чим сплачувалися податки? Чи люди каралися за несплату податків?
  9. Яке готували соління? І де його зберігали? Чи впливала фаза місяця на заготовку соління?
  10. Чи святкують свято Семена нині? Якщо святкують, то яким чином? Чи є які елементи у святі, що залишилися з давніх часів святкування на Семена Нового року? Які повір’я, прислів’я чи приказки, пісні, легенди, казки є про це свято?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура