Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010
Спаса (Спасівка), Спас – Спаситель – Христос-Спаситель – за християнським віровченням, Спаситель – засновник християнства, що врятував людство від смерті, спокутуючи його гріхи.
Спаса – народна назва календарних християнських свят, свят Господніх – Перший Спас (1/14 серпня). В цей день відбувається винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. У народі його називають Маковій. Від того спаса починається піст. В народі казали: «Перший Спас – це проводи літа», «З першого Спаса падають холодні роси».
Другий Спас (Преображення Господнє) ще називають Великий Спас (6/19 серпня), а народом названий Яблучним Спасом. У цей день у церкві святять яблука і всі інші плоди, бо це одне з найбільших хліборобських свят – свято врожаю. Таке освячення символізує розквіт і плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя. До цього свята намагалися не їсти яблук, особливо жінки, діти яких померли. В народі існувало повір’я, що «на тому світі» ростуть срібні дерева з золотими яблуками, і їх роздають (вірили, що це робить Божа Мати), лише тим дітям, батьки яких не споживали яблук до Другого Спаса. На це свято освячували: яблука, овочі, мед, вінки із збіжжя, замикаючи тим самим обжинковий обхід, а заодно і цикл аграрних свят. Вінки потім обмолочували і починали тим зерновий посів озимини. Завершували збирати всі зернові, востаннє заготовляли лікарські трави, приказуючи: «Діва Марія це зілля сіяла, а Спас поливав – нам на поміч давав». Народ вірив, що це час третього виходу померлих на світ (перший – у Страсний четвер, другий – Зелені свята). «Спас усьому час» – народна мудрість. З цього часу починалися холодні ночі, подекуди з приморозками. Знову повідає народна мудрість: «Прийшов Спас – пішло літо від нас».
Третій Спас (16/28 серпня) – Нерукотворного образу, у народному тлумаченні – Спаса на Полотні. На честь Христа-Спасителя названі церкви, монастирі. Спасівкою називають Спасівський (Успенський) двотижневий піст, що припадає на кінець літа (1/14 серпня по 16/ 28 серпня). За народними віруваннями, у цей час треба так само суворо постити, як і у Великий піст, бо це нібито його продовження. З цього приводу побутує народна мудрість: «Спасівка – ластівка, а Петрівка – голодівка»; і ще приказка: «До Спасівки бджоли на пана роблять, а після Спаса на себе».
< Попередня | Наступна > |
---|