Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010
Щедрий вечір (Меланки)
Щедрий вечір (Маланки) – новорічний вечір напередодні старого року (31 грудня/13 січня), що припадав на календарне християнське свято Преподобної Меланії. Відзначався цей вечір щедрою вечерею. Саме цього вечора співаються щедрівки. Їх виконують частіше діти й дівчата, беручи участь у старовинному українському обряді щедрування.
Щодо Меланки, то напередодні старого Нового року припадає церковне свято Преподобної Меланії (31 грудня / 13 січня). За народним звичаєм, цей вечір називається Щедрий вечір. У цей вечір відбуваються дівочі «Меланки», дівчата під вікнами співають щедрівок, а також гадають, водночас підслуховуючи під вікнами: «що будуть казати». Вважали, що в цю ніч може сповнитися все, чого хто хоче, тільки треба вміти все проказати належно і вчасно. Цього вечора ходили з Меланкою – відбувалася обрядодія з гуртом парубків (один із них перевдягнений «Меланкою», решта учасників ряджених перевдягнена «циганом», «дідом», «козою» тощо), що ходять увечері під Новий рік з хати в хату, вітаючи господарів і співаючи обрядових пісень. Були також і дівочі «Меланки», що відбувалися у вигляді весільного обряду.
- Які страви готували на Щедрий вечір? Чи сідали цього вечора вечеряти всією сім’єю? Чи ходив господар у хлів обдаровувати тварин «пирогом»? Як це обрядодійство відбувається? Чи прислухався, що говорять цього вечора про нього тварини? Коли «кутю проженуть», батько присмалює дітям чуби, «щоб вовка не боялися» чи ні?
- Хто щедрував? У що були вдягнені щедрівники? Коли йшли щедрувати?
- Чи був у гурті «міхоноша»? З чим він ходив? Яка його роль в цьому обрядодійстві? Що він промовляв?
- Яких співали щедрівок? («Ой ясна, красна на небі зоря», «Чи дома, дома, пан-господар», «А в тім дворі красна паня», «В полі, в полі плужок ходить», «Прилетіла ластівонька», «А ще учора та і на Меланки», «Щедрик-бедрик», «Ой учора ізвечора», «Щедрик, щедрик, щедрівочка», «Ой ластівочка та прилітає», «Ой вийди, дядьку, щось тобі бог дав», «Щедрий вечір! Добрий вечір!» тощо).
- Чим відрізнялася колядка від щедрівки? Чи виділяли в групи призначення щедрівки (господарю, господині, парубкові, дівчині)?
- Що дарували щедрівникам господарі?
- Що робили із защедрованим?
- Як проводила молодь ці вечорниці? Чи ворожили цього вечора дівчата? Як саме? Які ігри побутували цього вечора?
- Як святкують сьогодні в молодіжних гуртах «Меланку»? Чи перевдягаються в ряджених? Чи виготовляються нині для цього обрядодійства маски?
- Якщо не святкують Меланки? Чому? Які зміни відбулися і їх причини? З якого часу? Що вплинуло на відсутність вищезазначеного обрядодійства?
- Чи ходять по селу щедрівники? Якого віку?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини
Туризм Гуцульщини -
Туризм і Культура