Пам’ятка-запитальник на допомогу збирачам української усної народнопоетичної творчості: методичні рекомендації / Світлана Садовенко, Зоя Босик. – Вид. 2-е / перероб. з 1-го вид. та доп. – К.: НАКККіМ, 2010

Щедрий вечір (Меланки)


Щедрий вечір (Маланки) – новорічний вечір напередодні старого року (31 грудня/13 січня), що припадав на календарне християнське свято Преподобної Меланії. Відзначався цей вечір щедрою вечерею. Саме цього вечора співаються щедрівки. Їх виконують частіше діти й дівчата, беручи участь у старовинному українському обряді щедрування.

Щодо Меланки, то напередодні старого Нового року припадає церковне свято Преподобної Меланії (31 грудня / 13 січня). За народним звичаєм, цей вечір називається Щедрий вечір. У цей вечір відбуваються дівочі «Меланки», дівчата під вікнами співають щедрівок, а також гадають, водночас підслуховуючи під вікнами: «що будуть казати». Вважали, що в цю ніч може сповнитися все, чого хто хоче, тільки треба вміти все проказати належно і вчасно. Цього вечора ходили з Меланкою – відбувалася обрядодія з гуртом парубків (один із них перевдягнений «Меланкою», решта учасників ряджених перевдягнена «циганом», «дідом», «козою» тощо), що ходять увечері під Новий рік з хати в хату, вітаючи господарів і співаючи обрядових пісень. Були також і дівочі «Меланки», що відбувалися у вигляді весільного обряду.

 1. Які страви готували на Щедрий вечір? Чи сідали цього вечора вечеряти всією сім’єю? Чи ходив господар у хлів обдаровувати тварин «пирогом»? Як це обрядодійство відбувається? Чи прислухався, що говорять цього вечора про нього тварини? Коли «кутю проженуть», батько присмалює дітям чуби, «щоб вовка не боялися» чи ні?
 2. Хто щедрував? У що були вдягнені щедрівники? Коли йшли щедрувати?
 3. Чи був у гурті «міхоноша»? З чим він ходив? Яка його роль в цьому обрядодійстві? Що він промовляв?
 4. Яких співали щедрівок? («Ой ясна, красна на небі зоря», «Чи дома, дома, пан-господар», «А в тім дворі красна паня», «В полі, в полі плужок ходить», «Прилетіла ластівонька», «А ще учора та і на Меланки», «Щедрик-бедрик», «Ой учора ізвечора», «Щедрик, щедрик, щедрівочка», «Ой ластівочка та прилітає», «Ой вийди, дядьку, щось тобі бог дав», «Щедрий вечір! Добрий вечір!» тощо).
 5. Чим відрізнялася колядка від щедрівки? Чи виділяли в групи призначення щедрівки (господарю, господині, парубкові, дівчині)?
 6. Що дарували щедрівникам господарі?
 7. Що робили із защедрованим?
 8. Як проводила молодь ці вечорниці? Чи ворожили цього вечора дівчата? Як саме? Які ігри побутували цього вечора?
 9. Як святкують сьогодні в молодіжних гуртах «Меланку»? Чи перевдягаються в ряджених? Чи виготовляються нині для цього обрядодійства маски?
 10. Якщо не святкують Меланки? Чому? Які зміни відбулися і їх причини? З якого часу? Що вплинуло на відсутність вищезазначеного обрядодійства?
 11. Чи ходять по селу щедрівники? Якого віку?
Карпати, Гуцульщина - Туризм Гуцульщини

Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура