22 грудня вважається Днем зимового сонцестояння. Це один з найкоротших світлових днів року. Сьогоднішня ж ніч була найдовшою у році. Через декілька днів світловий час доби почне поступово зростати. І так аж до 21-22 червня, коли сонце заходить найпізніше. Окрім того, сьогодні християни відзначають свято Зачаття Пресвятої Богородиці святою Анною.

Втім, у язичницькій традиції цей день відігравав неабияку роль. Астрологічні пояснення стосовно відстані Сонця від Землі і кута його схилення для наших предків істотної ролі не відігравали, бо, вочевидь, були їм невідомі. Однак природна особливість зміни тривалості світлового дня у певні періоди непоміченою лишитись не могла. Саме тому зимове сонцестояння відзначалось проведенням різноманітних обрядів. Імовірно, приблизно у цей час в давнину відзначалось Різдво як народження молодого Сонця і завершення найтемнішої частини року. На знак перемоги світла над темрявою з гори запускали палаюче колесо. Готували і святкову вечерю з дванадцяти страв, вносили до хати дідух.

Сьогодні більшості українців цей день відомий як іменини Ганни і свято Зачаття Пресвятої Богородиці святою Анною. Згідно християнської традиції, у цей день Ангел сповістив Йоакиму та Анні, що в них після багатьох років бездітності народиться благодатна Діва.

Існує народна приказка про цей день: «Сонце на літо, зима – на мороз». За погодою у цей день визначали також прогноз погоди на Новий рік. Якщо сонячно і ясно, то Новий рік буде морозним. Похмура погода з інеєм 22 грудня прогнозує відлигу і тепле 31 грудня. Тому, якщо вірити народним прогнозам, лишається хіба сподіватись, що сьогодні ще вигляне сонце.

Туризм Гуцульщини - Туризм Прикарпаття - Карпати


Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура