Сьогодні у світі відзначається Міжнародний день рідної мови. Маючи на меті підтримку мовного та культурного різноманіття, невипадково дане свято відзначається саме у цей день. За поданням ЮНЕСКО цю дату вперше відсвяткували у 2000 році. Історія ж сягає подій у Бангладеш в 1952 році, коли у боротьбі за рідну бенгальську мову загинули декілька студентів зі Східного Пакистану.

Оголошення урядом Пакистану у 1952 році державною мовою урду викликало хвилю протестів мешканців Східного Пакистану, які в більшості розмовляли бенгальською мовою. Під час заворушень були вбиті четверо студентів. Визвольні змагання за рідну мову призвели до зростання національної свідомості бенгальців, і в 1971 році Бангладеш відокремився від Пакистану як самостійна держава з державною бенгальською мовою. За пропозицією країни, ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. У Бангладеш ця дата також відзначається як день мучеників, на згадку про загиблих студентів.

У Міжнародний день рідної мови ООН закликає брати участь у заходах, що сприяють мовному та культурному розмаїттю. В Іспанії діє Інститут Лінгвапакс, діяльність якого спрямована на збереження і розвиток мовного різноманіття.

У Бангладеш 21 лютого – державне свято, символом якого є пам’ятник подіям 1952 року – Шахід Минар. Щорічно тут проводяться святкові дійства.

В Австралії до Міжнародного дня рідної мови в 2006 році теж був зведений пам’ятник, на якому є написи різними мовами зі словами пам’яті про загиблих у Бангладеш.

В Україні цей день відзначається з 2002 року з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню мов національних меншин України.

Туризм Гуцульщини - Туризм Прикарпаття - Карпати


Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура