Ковальське мистецтво у древньому Галичі
<![if gte mso 9]> Normal 0 false false false RU X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 <![endif]><![if gte mso 9]> <![endif]><![if gte mso 10]> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Обычная таблица"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} <![endif]>

3 липня 2012 року Картинна галерея Національного заповідника «Давній Галич» вчергове знайомила всіх зацікавлених з творами мистецтва. Цього разу об’єктом знайомства з глядачами стала виставка художніх кованих виробів. Вони прикрашають архітектурні будівлі, композиції експериментального і виставкового характеру, а також камерні та ювелірні твори.

В експозиції представлено близько п’яти десятків творів майстрів. Кожен з них є цікавим та неповторним. Відвідувачі виставки зможуть оглянути вироби згідно власних зацікавлень, адже тут є найрізноманітніші різновиди творчості – вироби виключно з металу, твори що поєднують метал та дерево. Вироби представлені на виставці мають різне призначення – тому можуть використовуватися, як при облаштуванні приватних та адміністративних приміщень, так і бути окрасою закладів культури і мистецтва. Витвори з металу відрізняються новітніми підходами авторів у плані дизайну. Роботи поєднують релігійні та етнічні мотиви (вони зображають ангелів, гуцулів, церковні храми); відображають сили природи. В залах галереї можна помилуватися композиціями квітів і підсвічників; представлені тут і державні символи.

Це своєрідне свято ковальського мистецтва у Галичі було присвячено до чергової річниці з дня прийняття Конституції України. Не випадковою стала і назва виставки – «Криця».

На відкритті виставки виступили заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Давній Галич» Семен Побуцький, головний спеціаліст управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Андрій Чемеринський, заступник генерального директора з питань розвитку та охорони пам’яток Володимир Дідух.

У вступному слові С.Побуцький наголосив на тому, що «…виставка є символічною за своїм характером, оскільки на ній представлено твори митців кількох регіонів України, які об’єдналися в мистецтві. Подібно, як Основний закон держави повинен згуртовувати усіх для досягнення спільної державної мети, так і митці своїми спільними зусиллями популяризують українську культуру в світі. Ця виставка є свідченням  неперервності ковальського мистецтва впродовж століть…».

А.Чемеринський підкреслив тяглість мистецької традиції минулого і сучасного: «…Галицький заповідник продовжив естафету свят ковалів, які проводяться в Івано-Франківську… Роботи, які позиціонуються на виставці, як студентські, насправді, є високопрофесійними творами і свідчать про талант їхніх авторів, які в майбутньому стануть справжніми і визнаними майстрами народного мистецтва. Ковальські твори для Галича є рідними, оскільки в давній столиці Галицько-Волинського князівства ковальство було одним з розвинених промислів - свідченням цього є дослідження археологів Заповідника. Основна відмінність між творами кількох століть – форма і зміст, а загалом вони милують око…».

В.Дідух поділився власними враженнями про твори. За його словами: «…Кожна робота несе велике мистецьке навантаження, свій глибинний зміст. Твори заслуговують на увагу і кожен, хто їх переглядатиме отримає велике задоволення…».

Основними організаторами свята ковальського мистецтва у Галичі стали Міністерство культури України та Національний заповідник «Давній Галич». Саме завдяки їм на огляд глядацької аудиторії були представлені твори студентів кількох мистецьких академічних закладів. Зокрема, вироби своїх вихованців продемонстрували:

- Львівська національна академія мистецтв, яка забезпечує професійну підготовку і виховання творчих особистостей у галузях образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, дизайну, реставрації, культурології, мистецтвознавства та менеджменту мистецтва;

- Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. І.Труша, відомий як один з найстаріших мистецьких навчальних закладів України (1876 р.);

- Інститут мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, який є провідним мистецьким навчальним закладом та науково-методичним центром професійної художньої освіти Прикарпаття із високим науковим і творчим потенціалом;

- Училище декоративно – прикладного мистецтва Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, що формує на Прикарпатті культурно-естетичний рівень народного та професійного мистецтва, сприяє відродженню забутих і зникаючих ремесел Гуцульщини;

- Ужгородський коледж мистецтв ім. А.Ерделі Закарпатського художнього інституту - перший художній навчальний заклад на Закарпатті (заснований у березні 1946 р.).

Виставка художніх виробів з металу «Криця» експонуватиметься впродовж липня у Картинній галереї заповідника. Запрошуємо Вас оглянути чудові твори ковальського мистецтва за адресою: м. Галич, вул. Івана Франка, 3!

Туризм Гуцульщини - Туризм Прикарпаття - Карпати


Туризм Гуцульщини - Туризм і Культура