25 серпня в приміщенні Народного дому міста Коломия відбувся мистецький фестиваль «Авангарт». Під одним дахом організатори зуміли поєднати різноманітні види мистецтва: фото, графіку, живопис, музику, літературу; для гостей та учасників проводили майстер-класи.
Фестиваль є виключно молодіжною ініціативою. Він є одним з цьогорічних проектів «Майстерні громадської активності»* та є для організаторів першою спробою проведення настільки масштабного дійства. «Спочатку спонсори ставилися до нас трішки насторожено, та згодом знайшлися зацікавлені люди, які захотіли нас підтримати, - розповідає Таня Голинська, організаторка заходу. - Також досить складно було з командою бо, коли справа дійшла до дій, з п’яти чоловік нас залишилося тільки двоє; ми дуже переживаємо, як все пройде». Що ж, побачимо.
14:00 Дорогою на місце проведення фестивалю заходжу до просторої книгарні неподалік центру міста. Жвавий продавець, помітивши, що я не місцева, намагається переконати мене придбати путівник, та, почувши мету мого приїзду, розуміюче киває головою, мовляв, чув про таке. У самому Народному домі декілька дівчат розкладають на двох столах тістечка й цукерки. «Це для гостей. Основне, щоб не з’їли все одразу,» - довірливо ділиться одна із них. Майстри розстилають каремати з другого боку залу, бородатий дядечко настроює колонки. Фестиваль повинен розпочатися через годину.
15:00 Офіційний початок фестивалю. З’являються перші гості, при вході їх зустрічають двоє дівчат з коробочкою для збору пожертв дітям з місцевого інтернату, зі сцени лунає музика місцевих аматорів. Старший чоловік уважно розглядає розвішані на стінах фотографії, найдовше затримується навпроти робіт Саші Гуцуляка. Підходжу ближче, на світлинах зображені хлопці й дівчата в ореолі різнокольорових бризок фарби, фотографії зроблено досить навіть якісно. Біля столу з солодощами чергує хлопець, він розливає людям воду і слідкує, щоб сміття вчасно потрапляло до смітника. В приміщені Народного дому розпивати алкогольні напої заборонено.
16:00 Майстер-класи в повному розпалі. Найбільшу увагу привертає дощовиця, музичний інструмент з борщовика, та Олег – хлопець у вишиванці, який вчить його робити. «Насправді я й не думав, що охочих буде аж так багато, тому, на жаль, матеріалу для всіх не вистачить,» - каже він. На прохання розповісти щось про себе дізнаюся, що хлопець родом з Коломиї, але зараз живе й працює в Чернівцях. Поруч проходять майстер класи з плетіння фєнєчок та виготовлення ляльок-мотанок. На стендах красуються прикраси ручної роботи, за столом віддалік дві дівчини розмальовують всіх бажаючих хною.
17:00 Музикантів на сцені змінюють літератори. Для збереження неформальної атмосфери, молоді поети сідають тісним півколом прямо на сцені, та, оскільки сцена невеличка, а людей багато, півколо виходить справді тісним. Тут зібралися поети з Коломиї, Чернівців та Івано-Франківська. Читають по декілька віршів, передаючи з рук у руки два мікрофони, стилі й тематика творів різноманітні. Слухачі, для яких поставлено декілька рядів крісел, плескають, і хоча молодь серед них переважає, приємним фактом є присутність представників старшого покоління.
18:00 Від читців естафету перебирає арт-студія «Парнас» з міста Чернівці. Вогонь, емоції, складні трюки – через малу площу для виступу, дійство дещо лякає, але й заворожує водночас. Глядачам залишається тільки плескати. Правда, опісля хтось згадує про штраф за використання в приміщенні відкритого вогню, але, на щастя все обійшлося. Через деякий час музика на сцені поновлюється, тепер там виступає місцевий бард-бенд «Сандалі», у дівчат-солісток приємні голоси і вони, окрім власної пісні (що була виконана, між іншим, вперше), тішать публіку ще й декількома каверами на відомі хіти. Площадка для майстер-класів потрохи порожніє, залишаються тільки найвитриваліші. Майстри втомлено, але задоволено, зазначають, що сьогоднішній день був вдалим.
19:00 Практично всі гості, учасники, організатори зібралися біля сцени. Виступає запрошений львівський гурт «Один в каное», хедлайнери свята. «Ми любимо виступати у маленьких містечках, в них концерти завжди страшенно атмосферні й публіка щира. Надіюся, так буде й сьогодні,» - висловлює свої сподівання солістка перед виступом, і не прогадала. Бо коли на перших піснях слухачі тільки зачудовано слухали, то згодом почали й активно підспівувати, так що насамкінець, уже чи не п’яту «останню пісню», зал виспівував з таким ентузіазмом, що практично перекрикував самих виконавців. Люди ще довго не хотіли відпускати музикантів, а найспритніші побігли за автографами.
На сцену під загальні овації вийшли основні організатори фестивалю, Марта Атаманюк і Таня Голинська. Дівчата ще раз подякували гостям та учасникам дійства, зачитали листи подяки спонсорам і висловили бажання зробити цей захід періодичним. «У нас творчої молоді багато і сьогоднішня подія – лише маленький крок на шляху до вашої самореалізації. Залишайтеся активним і до нової зустрічі!» - лунало в мікрофон.
*«Майстерня громадської активності» - це програма неформальної громадської освіти молоді та підтримки її громадських, соціальних та культурних ініціатив в Україні, Польщі та Білорусі. В Україні програма релізується з 2008 року «Українською мережею освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Колегіуму ім. Теодора Гойсса. Фонду ім. Роберта Боша та Спілки МітОст, Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля та програмою Польсько-Американського Фонду Свободи «RITA – Перетворення в регіоні».
Катерина Танчак
Туризм Гуцульщини - Туризм Прикарпаття - Карпати
< Попередня | Наступна > |
---|